Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Urlop dziekański. Kiedy przysługuje i jak się o niego ubiegać?

2
Podziel się:

Urlop dziekański jest to przerwa w studiowaniu w związku z ważnymi wydarzeniami w życiu studenta. Może to być choroba, urodzenia dziecka czy inna ważna przyczyna. Zasady udzielania urlopu dziekańskiego mogą się różnić w zależności od uczelni.

Student ma prawo do urlop dziekańskiego raz na danym etapie studiów
Student ma prawo do urlop dziekańskiego raz na danym etapie studiów (Shutterstock.com, Ditty_about_summer)

Urlop dziekański, zwany potocznie „dziekanką”, pozwala na przerwę w studiach, która trwa jeden semestr lub cały rok akademicki. Żeby można było z niego skorzystać, musi być wyrażona zgoda uczelni. „Dziekankę” można wziąć w przypadku wyjątkowych okoliczności. Chodzi tu np. o możliwość wyjazdu na długi czas za granicę, z powodu choroby albo np. narodzin dziecka.

Wniosek o urlop dziekański

Wszystko zaczyna się od złożenia wniosku o urlop dziekański w dziekanacie wydziału. Najważniejszym elementem jest odpowiednie uzasadnienie urlopu dziekańskiego. Najczęściej będą to niezwykłe okoliczności życiowe. Inne obowiązki określone są w regulaminie konkretnej uczelni. Jednym z ważniejszych warunków udzielenia „dziekanki” jest zdanie wszystkich przedmiotów z poprzednich semestrów.

Jakie są ograniczenia dziekanki?

Urlop dziekański jest prawem każdego studenta. Są tu jednak pewne ograniczenia. Zwykle do urlopu dziekańskiego student ma prawo tylko raz na danym etapie studiów. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach może być udzielona drugi raz. O przyznaniu urlopu decyduje zwykle dziekan. Zdarzają się jednak uczelnie, gdzie jest do tego uprawniony kierownik innej jednostki. Jak to często bywa, uczelnie czasem decydują się nagiąć sztywne przepisy i zgadzają się na „dziekankę” nawet kilka razy. Wszystko zależy bowiem od władz uczelni. Dziekanka może wiązać się z koniecznością wniesienia opłaty. Wszystko jednak jest ustalone przez regulamin danej uczelni.

Zalety urlopu dziekańskiego

Urlop dziekański pozwala zachować wszelkie prawa studenckie. Są to więc zniżki i ubezpieczenia. Dziekanka nie powoduje utraty prawa do renty rodzinnej. Zgodnie z prawem jest ona wypłacana, ponieważ student cały czas jest studentem i kontynuuje naukę, choć udzielono mu urlopu.

Warto jednak pamiętać, że trzeba będzie odrobić cały semestr, który „urlopowaliśmy”.

Jednym z rodzajów „dziekanki”, o którym warto wspomnieć, jest tzw. urlop naukowy. Jest on przeznaczony dla studentów, którzy przerwę chcą wykorzystać na naukę na innym kierunku albo uczelni. Czasem wlicza się do niego również zagraniczne staże.

Sporo jednak jest takich, którzy przerwę studencką wykorzystują na podróżowanie.

Każdy, kto jest zainteresowany urlopem dziekańskim, musi wiedzieć, że przerwa przesunie czas otrzymania dyplomu szkoły wyższej. Ze względu na fakt, że trzeba zaliczyć wszystkie przedmioty z poprzedniego roku, dziekanka nie może być przyznana studentowi pierwszego roku. Wtedy można przerwać studia i rozpocząć je jeszcze raz za rok.

Jedną z poważniejszych wad jest opóźnienie toku studiów, a także np. ograniczeniem wypłat kredytu studenckiego. Wszystko to powoduje, że zanim podejmiemy decyzję o urlopie dziekańskim, powinniśmy ją jak najlepiej przemyśleć.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
aga-UG
12 miesięcy temu
Nie dostalam odpowiedzi, czy za "zgodę" trzeba płacić?
Popek 666
2 lata temu
Roman Bosski to profesorem zostanie!