Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Urlop ojcowski a działalność gospodarcza. Czy przedsiębiorcom przysługuje to świadczenie?

0
Podziel się:

Takie pieniądze otrzymać mogą jednak tylko ojcowie.

Urlop ojcowski a działalność gospodarcza. Czy przedsiębiorcom przysługuje to świadczenie?
(Shutterstock)

Choć formalnie pojęcie urlopu dotyczy tylko pracowników, a nie właścicieli firm, to w niektórych przypadkach również przedsiębiorcy mogą liczyć na takie świadczenie. Dzieje się tak w przypadku urlopu ojcowskiego. Prowadzący działalność, którym urodziło się dziecko, dostaną w sumie ponad tysiąc złotych, czyli drugie tyle, ile można otrzymać w formie tak zwanego _ becikowego _.

Zatrudnieni mężczyźni, którym powiększyła się rodzina, mają zgodnie z Kodeksem pracy prawo do dodatkowych dwóch tygodni wolnego, niezależnie od przysługującego im urlopu wypoczynkowego. W tym czasie pracodawca musi wypłacać im wynagrodzenie w pełnej wysokości. Pracownik musi się jednak po niego zgłosić w ciągu 12 miesięcy od:

  • urodzenia dziecka,
  • przysposobienia dziecka, pod warunkiem, że nie ukończy ono do tego czasu 7 lat (lub 10, jeśli orzeczono odroczenie obowiązku szkolnego).

Więcej na temat urlopu ojcowskiego dla zatrudnionych (na przykład na podstawie umowy o pracę), przeczytasz tutaj.

Prawa do urlopu jako takiego nie ma przedsiębiorca, bo nie ma on pracodawcy, który w trakcie tych 14 dni wypłaci mu pensję (sam jest przecież sobie szefem). W takich sytuacjach tę rolę przejmuje ZUS, który przez dwa tygodnie płaci mu tak zwany zasiłek... macierzyński. Warunek jest jeden - prowadzący działalność musi opłacać na czas składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jak długo? Wystarczy jeden pełny miesiąc przed skorzystaniem z _ urlopu _, podobnie jak jest to w przypadku urlopu macierzyńskiego dla kobiet.

Przepisy nie wskazują wprost, czy w trakcie _ urlopu ojcowskiego _ przedsiębiorca powinien zawiesić lub zamknąć działalność. Niektóre oddziały terenowe wymagają jednak złożenia oświadczenia o nieprowadzeniu firmy w tym czasie, dlatego żeby nie zaburzać prac przedsiębiorstwa, niektórzy zlecają na ten czas zarządzanie komuś innemu. Oprócz wspomnianego oświadczenia, świeżo upieczony ojciec powinien złożyć również:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • wniosek ZAS-34 o wypłacenie zasiłku macierzyńskiego za okres przebywania na urlopie ojcowskim,
  • druk ZUS Z-3b, w którym podaje numer rachunku bankowego,
  • oświadczenie o niepobieraniu zasiłku z innego tytułu.

Wysokość zasiłku

To, ile otrzyma od ZUS przedsiębiorca w trakcie _ urlopu ojcowskiego _, zależy od wysokości składek, które opłacał. Przez pierwsze dwa lata od założenia działalności będzie mógł bowiem płacić tak zwany _ mały ZUS _, czyli korzystać z preferencyjnych stawek. Po tym czasie oprowadzi już składki w normalnej wysokości, czyli obliczane od przynajmniej minimalnej podstawy wymiaru, która w 2015 roku wynosi 2375,40 złotych (zawsze aktualne dane znajdziesz tutaj)
. Wysokość świadczenia oblicza się, odejmując od podstawy stały wskaźnik 13,71 procent, a następnie obliczając zasiłek przypadający na jeden dzień.

Przykład 1

Czy w związku z tym, że przedsiębiorca przez 14 dni przebywa na zasiłku, musi za ten okres odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne? Nie, podobnie jak w przypadku choroby płaci się tylko proporcjonalnie za pozostałe 16 dni miesiąca (w przypadku tych, które liczą 30 dni).

Przykład 2

Właściciel firmy dostanie ponad 780 złotych zasiłku macierzyńskiego, a dodatkowo zaoszczędzi na składkach ZUS około 380 złotych. W sumie w kieszeni będzie miał więc 1160 złotych. To więcej niż tak zwane becikowe, otrzymywane przez rodziców w wysokości 1000 złotych, pod warunkiem, że złożą oni wszystkie wymagane dokumenty oraz spełnią kryteria (na przykład minimalnego dochodu na członka rodziny).

Czytaj więcej w Money.pl
Dziewięć dodatkowych dni urlopu. Zobacz, jak Nie czekaj aż uprzedzą cię koledzy z pracy i zaplanuj urlop z korzyścią. Zobacz jak wypadają dni wolne od pracy w roku 2015.
Rok płatnego urlopu? Tylko dla wybranych W niektórych branżach można odpoczywać tak długo nawet kilka razy w trakcie trwania kariery.
Dwa tygodnie urlopu więcej dla mężczyzn Zobacz, co musi się wydarzyć, żebyś mógł dłużej odpoczywać od pracy.
baza wiedzy
giełda
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)