Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Urlop ojcowski – wniosek

1
Podziel się:

Urlop ojcowski trwa maksymalnie 2 tygodnie. Dolicza się do niego soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy.

Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć przynajmniej tydzień przed rozpoczęciem tego urlopu
Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć przynajmniej tydzień przed rozpoczęciem tego urlopu (Shutterstock.com)

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać tata, jeśli dziecko nie skończyło 24 miesiąca życia albo nie minęły dwa lata, odkąd uprawomocniło się postanowienie o przysposobieniu dziecka. W takiej sytuacji może on trwać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.

Urlop ojcowski – jak złożyć wniosek?

Urlop ojcowski nie musi być wykorzystany jednorazowo. Można go podzielić na dwie części z tym zastrzeżeniem, że nie mogą one być krótsze niż tydzień. Żeby skorzystać z urlopu ojcowskiego, trzeba złożyć wniosek. Pracownik składa takie pismo pracodawcy nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem urlopu ojcowskiego.

Po otrzymaniu wniosku pracodawca musi zgodzić się na udzielenie urlopu ojcowskiego. Jeśli odmówi, naraża się na odpowiedzialność związaną z nieprzestrzeganiem praw pracowniczych. Może być za to ukarany grzywną.

Wniosek nie musi być uwzględniony w sytuacji, gdy pracownik nie złoży wniosku o urlop w terminie, czyli np. przekaże go pracodawcy 5 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu.

Jak przygotować wniosek o urlop ojcowski?

Warto pamiętać, że wniosek o urlop ojcowski musi być sporządzony w formie pisemnej. We wniosku wpisujemy:

  • dane pracownika (imię i nazwisko);
  • okres urlopu ojcowskiego.

Ale to oczywiście nie wszystko. Żeby wniosek był kompletny, należy dołożyć do niego kilka załączników. Wśród nich musi się znaleźć odpis aktu urodzenia dziecka, a także oświadczenie, że pracownik nie korzystał już z urlopu ojcowskiego. W określonym wypadku załączyć trzeba również kopię postanowienia o przysposobieniu dziecka.

Wniosek urlopowy stanowi część dokumentacji, którą wysyła się do ZUS-u po to, by wypłacić zasiłek macierzyński. Jeśli pracodawca go podpisze, będzie to potwierdzenie, że został udzielony.

Podczas urlopu ojcowskiego otrzymuje się 100 proc. wynagrodzenia. Jeśli podczas urlopu ojciec zachoruje, to urlop nie będzie przedłużony.

Wniosek o urlop ojcowski – wzór

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
panowie intel...
5 lata temu
Przed wojną ojciec dostawał podwyżkę bo przybywała gęba do wykarmienia. :)))