Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak z niego skorzystać?

0
Podziel się:

Urlopu okolicznościowego udziela się w nagłej i nieprzewidzianej sytuacji, jak i z powodu ważnego wydarzenie. Może to być np. urodzenie się dziecka pracownika. Dowiedz się, na jakich zasadach jest przydzielany urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka.

Otrzymanie urlopu okolicznościowego z okazji urodzenia się dziecka jest możliwe po złożeniu odpowiedniego wniosku
Otrzymanie urlopu okolicznościowego z okazji urodzenia się dziecka jest możliwe po złożeniu odpowiedniego wniosku (Fotolia, Syda Productions)

Umowa o pracę skutkuje nawiązaniem stosunku pracy między pracownikiem a pracodawcą. Podpisanie umowy o pracę ma między innymi taki skutek, że pracownik musi wykonać określoną pracę w konkretnym miejscu i czasie. Musi też być nadzorowany przez przełożonego. Co istotne, nie ma prawa opuszczenia miejsca pracy ot tak sobie. Są jednak sytuacje w życiu, w których trzeba wziąć udział, ale to kiedy się wydarzą, nie jest zaplanowane. I właśnie w tym celu można skorzystać z urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy pozwala zwolnić pracownika z pracy na krótko w wyjątkowej sytuacji. Jedną z takich okazji jest urodzenie się dziecka.

Ile trwa urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to zawsze 2 dni. Jednak trzeba pamiętać, że prawo wyraźnie wskazuje na sytuacje, kiedy można skorzystać z bezpłatnego urlopu. Te sytuacje to ślub pracownika, śmierć i pogrzeb małżonka, śmierć dziecka lub rodzica, a także urodzenie się dziecka. Warto wiedzieć, że nie istnieją ograniczenia związane z liczbą urlopów okolicznościowych.

Specyfiką urlopu okolicznościowego jest też to, że udziela się ich tylko na dni, w których normalnie pracownik pracuje. Nie da się ich wykorzystać w czasie urlopu wypoczynkowego albo bezpłatnego.

Co trzeba zrobić, żeby dostać urlop okolicznościowy?

Podstawą do uzyskania urlopu okolicznościowego jest wniosek składany przez pracownika na ręce pracodawcy. Pracownik wpisuje we wniosku swoje dane, a potem termin, w którym chciałby nie świadczyć pracy.

Co ważne, pracownik zobowiązany jest do podania przyczyny, która pozwala na wzięcie urlopu okolicznościowego. Prawem pracodawcy jest prośba o dostarczenie dowodów potwierdzających zdarzenie, które jest przyczyną urlopu okolicznościowego. W tym przypadku pracownik będzie musiał przedstawić akt urodzenia dziecka.

Specyficzne w przypadku urlopu okolicznościowego jest to, że można z niego skorzystać z powodu ważnego wydarzenia, ale niekoniecznie dokładnie w dniu, w którym to wydarzenie się dzieje. O wyborze dnia decyduje pracownik. Istotne jest, by wzięcie wolnego było związane z okolicznościami wymienionymi w ustawie. W takiej sytuacji trzeba będzie dodatkowo udowodnić, że urlop był związany z tym konkretnym wydarzeniem. Chodzi np. o konieczność załatwienia formalności związanych z urodzeniem dziecka.

Pracownik musi być świadomy faktu, że pracodawca nie musi przyjmować wniosku o urlop okolicznościowy z okazji urodzenia się dziecka.

Czy można odmówić urlopu okolicznościowego z okazji urodzenia się dziecka?

Przepisy nie precyzują, kiedy najpóźniej od chwili wystąpienia okoliczności, można wziąć urlop okolicznościowy. Mówi się tu o zasadzie, że powinno być to jak najbliżej tego terminu. Dokładnych wideł czasowych jednak się nie określa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)