Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwaga! Nowy PIT dla podatku liniowego

0
Podziel się:

Do katalogu deklaracji PIT dołączył w tym roku zupełnie nowy PIT-5L. Na fakt wzbogacenia deklaracji podatkowych o nową pozycję powinni zwrócić szczególną uwagę przedsiębiorcy, którzy wybrali w tym roku opodatkowanie 19 proc. podatkiem liniowym. PIT-5L jest dedykowany właśnie dla tej grupy przedsiębiorców

Do katalogu deklaracji PIT dołączył w tym roku zupełnie nowy PIT-5L. Na fakt wzbogacenia deklaracji podatkowych o nową pozycję powinni zwrócić szczególną uwagę przedsiębiorcy, którzy wybrali w tym roku opodatkowanie 19 proc. podatkiem liniowym.
PIT-5L jest dedykowany właśnie dla tej grupy przedsiębiorców.

Przypomnijmy, iż 19 proc. podatek liniowy w 2004 roku mogą zastosować wobec swoich dochodów przedsiębiorcy, którzy zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - złożyli dnia 20 stycznia br. w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie.

Nic straconego, jeśli podatnik dopiero zastanawia się nad uruchomieniem własnej firmy. Przepisy przewidują, iż w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – oświadczenie o wyborze omawianego sposobu opodatkowania należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jedną z cech podatku liniowego jest utrata prawa do obniżenia podatku naliczonego o tzw. kwotę wolną o podatku. W ten sposób opodatkowana jest już pierwsza złotówka zarobiona przez podatnika w danym roku podatkowym. A zatem jeśli „liniowy” przedsiębiorca uzyskał w styczniu jakikolwiek dochód - to już do 20 lutego musi złożyć deklarację i wpłacić należny podatek.

Podobnie jak w opodatkowaniu wg skali podatkowej deklaracje i zaliczki należy dostarczyć do urzędu skarbowego za miesiące od stycznia do listopada – do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad wpłaca się w terminie do 20 grudnia, bez składania deklaracji.

pit
podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)