Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

VAT-7K. Jak i kiedy składać deklarację VAT-7K?

0
Podziel się:

Deklaracja VAT-7K jest formularzem, który przedsiębiorca przekazuje do urzędu skarbowego, żeby potwierdzić rozliczenie podatku VAT. VAT-7K stosowany jest przy rozliczaniu kwartalnym.

Deklaracja VAT-7K dotyczy przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie
Deklaracja VAT-7K dotyczy przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie (iStock.com, ijeab)

Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy, zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT jest składanie odpowiednich deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego. Takie deklaracje są wysyłane na odpowiednich formularzach. Jeśli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, ma obowiązek dokumentowania transakcji fakturami.

Kto składa deklarację VAT-7K?

Deklarację z rozliczeniem podatku VAT musi złożyć niezależnie od tego, czy dokonał jakiejś sprzedaży, czy nie. Taką deklarację składa na formularzu VAT-7, jeśli rozlicza się co miesiąc, lub właśnie na formularzu VAT-7K, jeśli wybrał rozliczanie kwartalne. Deklaracja musi być przekazana do urzędu zawsze. Nawet wtedy, gdy nie zostały dokonane żadne transakcje opodatkowane VAT.

Gdy przedsiębiorca składa do urzędu skarbowego deklarację VAT, to jednocześnie musi zapłacić podatek wykazany w tej deklaracji. Ostatecznym terminem jest 25. dzień następnego miesiąca. Jeśli mamy do czynienia z deklaracją VAT-7K i rozliczeniem kwartalnym, to podatek VAT powinien być rozliczony do 25. następnego miesiąca, po danym kwartale.

Nie wszyscy podatnicy mogą rozliczać się kwartalnie. Taki przywilej dotyczy głównie przedsiębiorców, którzy mają status tzw. małego podatnika. Chodzi o firmy, które generują obrót nieprzekraczający równowartości 1,2 mln euro.

Jak składać deklaracje VAT-7K?

Obecnie wszystkie deklaracje podatku VAT składane są elektroniczne do właściwego urzędu skarbowego. Właściwym urzędem jest ten, który obsługuje miejsce, w którym doszło do czynności podlegającej opodatkowaniu. Jeśli wykonuje się je w kilku miejscach, to właściwym urzędem skarbowym będzie ten, który odpowiada siedzibie przedsiębiorcy.

Czy można złożyć korektę deklaracji VAT-7K?

Warto wiedzieć, że w razie złożenia deklaracji z błędem, powinno się złożyć korektę. Jest to obowiązek podatnika. Korekty nie można przeprowadzić, jeśli urząd prowadzi kontrolę podatkową. Jeśli podatnik złoży wtedy korektę, to nie będą one brane w ogóle pod uwagę. Będą uznawane za nieważne.

W przypadku korekty formularza VAT-7K na deklaracji trzeba zaznaczyć okienko, że jest to korekta.

Nie złożyłem deklaracji w terminie. Co mi grozi?

Niezłożenie w terminie deklaracji naraża przedsiębiorców na problemy. Można ich uniknąć, składając wniosek o dobrowolnym poddaniu się odpowiedzialności. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie będzie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego. Może też złożyć dokument, którym jest czynny żal.

Od 2018 roku w obrocie obowiązują nowe wzory deklaracji. Wszystko ma związek z mechanizmem podzielonej płatności (split payment)
.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)