Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Split payment – wszystko, co musisz wiedzieć

3
Podziel się:

Mechanizm split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności (MPP), wprowadza sposób płatności za usługi i towary polegający na wpłacie kwoty netto na rachunek rozliczeniowy dostawcy, a kwoty VAT na oddzielny rachunek VAT.

Split payment ogranicza możliwość dysponowania pieniędzmi z podatku VAT
Split payment ogranicza możliwość dysponowania pieniędzmi z podatku VAT
bETtOieZ

Split payment to mechanizm podzielonej płatności obowiązujący polskich przedsiębiorców od początku lipca 2018 roku. Nowe przepisy wpływają na sposób płatności za faktury VAT.

Co to jest split payment?

Mechanizm split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności (MPP), wprowadza sposób płatności za usługi i towary polegający na wpłacie kwoty netto na rachunek rozliczeniowy dostawcy, a kwoty VAT na specjalny, oddzielny rachunek VAT. Zadaniem banków i SKOK-ów jest przydzielenie każdemu przedsiębiorcy bezpłatnego rachunku VAT przed wejściem ustawy w życie, a także automatyczne dzielenie płatności, gdy nabywca płaci za oferowaną przez przedsiębiorcę usługę lub towar metodą split payment. Split payment dotyczy wyłącznie transakcji dokonywanych przelewem w złotówkach.

Środki zgromadzone na rachunku VAT przedsiębiorcy wykorzystywane są do rozliczeń z urzędem skarbowym oraz do zapłaty podatku VAT w ramach transakcji z kontrahentami. W celu uwolnienia środków zebranych na rachunku VAT przedsiębiorca może wystosować wniosek do organu podatkowego, który zostanie rozpatrzony w ciągu 60 dni.

bETtOifb

Mechanizm podzielonej płatności wchodzi w życie 1 lipca 2018 roku.

Split payment a płatność gotówką

Split payment może być realizowany jedynie w przypadku zapłaty przelewem, nie obowiązuje jednak w przypadku płatności gotówką lub przy pomocy karty płatniczej. Jeżeli więc podatnik chce skorzystać z systemu MPP, jedyną możliwością będzie płatność przelewem bankowym.

Kogo dotyczy split payment?

Split payment dotyczy przedsiębiorców dużych, średnich, małych i mikroprzedsiębiorców. Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania oddzielnego rachunku VAT, na który klient lub kontrahent może przelać kwotę podatku VAT odliczoną od kwoty brutto. Płatność na zasadzie split payment odbywa się więc między podatnikami VAT i nie dotyczy konsumetów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Obowiązkiem sektora bankowego jest stworzenie rachunków VAT dla przedsiębiorców, których dotyczy ustawa o split payment.

bETtOifh

Split payment – co jest w ustawie?

Zgodnie z zapisem ustawy, od 1 lipca 2018 wszystkich przedsiębiorców obowiązuje posiadanie dodatkowego rachunku VAT. Stosowanie split payment zależy jednak od kupującego, który może zdecydować, czy chce dokonać opłaty w systemie MPP. Oznacza to pewną dobrowolność mechanizmu podzielonej płatności, która jednak prawdopodobnie z czasem zostanie zniesiona. Taki wniosek nasuwa się w związku z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, że najwcześniej od stycznia 2019 roku mechanizm podzielonej płatności stanie się obowiązkową formą płatności w branżach korzystających z procedury odwrotnego obciążenia. Dotyczy to zatem m.in. branży jubilerskiej, budowlanej, elektronicznej czy metalurgicznej. Wprowadzenie obowiązku stosowania mechanizmu split payment zależy jednak od sprawności i skuteczności systemu w początkowym okresie jego funkcjonowania.

Jaki jest cel płatności split payment?

Celem wprowadzenia MPP jest ograniczenie możliwości dysponowania pieniędzmi z podatku VAT w taki sposób, by mogły posłużyć jedynie do zapłaty za fakturę lub rozliczenie się z fiskusem. Ma to prowadzić do zmniejszenia liczby dłużników podatkowych, a także ograniczyć wyłudzenia VAT.

bETtOifi

Split payment – zalety

 • Split payment umożliwia obniżenie zobowiązania VAT, o ile podatnik opłaci podatek w całości z rachunku VAT przed terminem zapłaty.
  • Płatnicy korzystający ze split payment mogą być zwolnieni od solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w VAT w przypadku handlu towarami wrażliwymi.
  • Split payment umożliwia otrzymania szybszego zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni.
  • Split payment ma chronić przed sankcją VAT w branżach narażonych na nadużycia i oszustwa podatkowe.
  • Korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest przesłanką należytej staranności, która działa na korzyść podatnika i świadczy o jego uczciwości w przypadku dokonania zakupu od nieuczciwego podmiotu.

Split payment – wady

 • Split payment ogranicza przedsiębiorcom możliwość dowolnego dysponowania pieniędzmi na rachunku VAT – środki można wykorzystać jedynie do rozliczenia się z urzędem skarbowym lub przekazać je na inny rachunek VAT. Stąd też obawy przedsiębiorców o płynność finansową.
  • Przedsiębiorcy rozliczający się w obcych walutach nie mają możliwości skorzystania ze split payment.
  • Wprowadzenie split payment oznacza dla przedsiębiorców konieczność dostosowania zarządzania finansami do nowego systemu, może też piętrzyć trudności przed mikroprzedsiębiorcami.
bETtOifC
porady
podatki
KOMENTARZE
(3)
SZKODAczasu
2 lata temu
Niestety Polska to juz nie jest kraj dla normalnych ludzi ...ten kraj trzeba opuscic i zyc normalnie bez glupawych ograniczajacych normalne zycie formalnosci...Do widzenia....Polsko
Adaś
3 lata temu
Tak, wyjechać. Za komuny byłem wrogiem klasowym, którego trzeba było zniszczyc. Teraz jestem uważany za przestepcę, którego też trzeba zniszczyć.
Olek
3 lata temu
Wyjechać z Polski ??? lub w Polsce prowadzić biznes poprzez firmę zagraniczną ???
bETtOifD