Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W maju poprawiły się oceny klimatu konsumenckiego

0
Podziel się:

Wskaźnik klimatu konsumenckiego "Penkon" wzrósł w maju o 12,8 pkt. w porównaniu do kwietnia i osiągnął wartość minus 29,5 pkt. - poinformował w poniedziałek Pentor.

"Maj przyniósł największy od lipca 2000 roku wzrost nastrojów ekonomicznych oraz największy od początku 2000 roku wzrost oceny sytuacji materialnej gospodarstwa domowego. W konsekwencji wskaźnik klimatu konsumenckiego osiągnął relatywnie wysoką wartość zbliżoną do poziomu z początku roku" - napisano w komentarzu do badania.

Wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych (OGD) wyniósł w maju minus 22,3 pkt., co oznacza, że w wypowiedziach na temat sytuacji finansowej gospodarstw domowych oceny negatywne przewyższają oceny pozytywne.

Natomiast wskaźnik oceny sytuacji ekonomicznej kraju (PESK) wyniósł w maju minus 36,7 pkt. Oznacza to, iż wypowiedzi pesymistyczne o taki właśnie odsetek przewyższają wypowiedzi optymistyczne.

Wobec kwietnia o 8 pkt. zmalał udział Polaków o negatywnym ustosunkowaniu wobec obecnej sytuacji ekonomicznej Polski, do 61 proc., 5 proc. odbiera ją pozytywnie, a 33 proc. unika radykalnej odpowiedzi.

49 proc. badanych (o 11 pkt. proc. mniej niż w kwietniu) ocenia, że obecna sytuacja ekonomiczna kraju jest gorsza niż przed rokiem, 45 proc. twierdzi, że nic się nie zmieniło, a 5 proc. ocenia, iż gospodarka "idzie w górę."

36 proc. Polaków, czyli o 17 pkt. proc. mniej niż w kwietniu, oczekuje pogorszenia sytuacji ekonomicznej kraju w przyszłym roku, a 26 proc. (o 5 pkt. więcej) twierdzi, że przyniesie on zmiany na lepsze.

50 proc. Polaków, o 4 pkt. proc. więcej wobec kwietnia wyraża przekonanie, że sytuacja ich budżetu domowego nie zmieniła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 43 proc. (spadek o 7 pkt.) dostrzega pogorszenie, a 7 proc. (wzrost o 2 pkt.) zauważyło poprawę.

Natomiast 16 proc. Polaków (wzrost o 5 pkt.) spodziewa się poprawy sytuacji własnego gospodarstwa domowego w ciągu najbliższego roku, 25 proc. (spadek o 9 pkt.) oczekuje zmian na gorsze, a 58 proc. (wzrost o 9 pkt.) nie przewiduje większych zmian.

Ponad połowa Polaków (55 proc.) uważa, że z naszymi problemami gospodarczymi możemy sobie poradzić bez pomocy państw zachodnich (w kwietniu 54 proc.), a 40 proc. jest odmiennego zdania (przed miesiącem 41 proc.)

Według badania, 67 proc. Polaków (spadek o 5 proc. wobec kwietnia) uważa, że polski złoty traci na wartości, a 7 proc. (spadek o 1 pkt.) sądzi, że złoty zyskuje.

Badanie przeprowadzono 8-9 maja 2004 roku na 1000 osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)