Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W marcu rząd przedstawi pakiet zmian w systemie podatkowym

0
Podziel się:

Rząd przedstawi w marcu kompleksowy pakiet zmian w systemie podatkowym - zapowiedział doradca ekonomiczny premiera Marek Zuber.

Według „Rzeczpospolitej”, zmiany będą dotyczyły obniżek stawek podatków bezpośrednich (PIT i CIT), jak i pośrednich (VAT).

„W marcu rząd przedstawi pakiet kompleksowych zmian podatków” – powiedział Zuber gazecie.

„Rz” ustaliła nieoficjalnie, że rząd chce wprowadzić – zgodnie z przedwyborczymi obietnicami – dwie stawki w podatku od dochodów osobistych (PIT): 18% i 32% zamiast obecnych 19%, 30% i 40%. Pojawiłaby się ulga prorodzinna, natomiast kwota wolna od podatku pozostałaby na obecnym poziomie (530,08 zł w 2005 r.).

Rząd zakłada także dalsze obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) – do 18% z 19%.

„Nie wiadomo na razie, czy przyspieszona amortyzacja, która ma zostać wprowadzona w PIT z myślą o małych firmach prowadzonych przez osoby fizyczne, obejmie również dużych przedsiębiorców. Podobnie jak nie zdecydowano jeszcze, czy i jak będą wyglądały ulgi inwestycyjne” – czytamy w gazecie.

Według „Rz”, rząd rozważa trzy scenariusze zmian w podatku od towarów i usług (VAT).

Pierwszy zakłada obniżenie stawki podstawowej do 20% z 22%, a za dwa lata – do 18%. Druga wersja przewiduje stawki 21% i 10%, a trzecia – 21% i 7% lub 8%.

Obecnie stawka podstawowa to 22%, a preferencyjne wynoszą 0% i 7%.

podatki
pit
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)