Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W październiku poprawiły się nastroje konsumentów

0
Podziel się:

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) wzrósł w październiku niespełna o 1 punkt do poziomu 88,59 pkt. - wynika z opublikowanych we wtorek wyników badania IQS Quant Group.

Najwięcej zyskał wskaźnik klimatu gospodarczego (3,28 pkt.) i przyjmuje obecnie wartość 81,49 pkt.

"Biorąc pod uwagę, że głosowanie nad wotum zaufania do rządu mamy już za sobą, można się spodziewać, że tendencja wzrostowa zostanie w najbliższym czasie utrzymana. Wśród innych czynników, które również mogą przyczynić się do poprawy nastrojów wymienić można realizowane już dopłaty bezpośrednie dla rolników" - napisał IQS Quant Group w komentarzu do wyników badania.

W październiku stracił nieco na wartości wskaźnik skłonności do zakupów (0,89 pkt.). Nieco mniej osób, niż przed miesiącem jest przekonanych, że obecnie warto kupować dobra trwałego użytku.

IQS Quant Group nie odnotował pogorszenia się sytuacji materialnej gospodarstw domowych. W październiku zmniejszył się również odsetek osób, których zdaniem bezrobocie będzie w najbliższym czasie rosło.

Wskaźnik WOK może przyjmować wartości od 0 do 200, gdzie 0 oznacza skrajny pesymizm, a 200 - całkowite zadowolenie badanych. Wskaźnik o wartości 100 to równowaga ocen pozytywnych i negatywnych.

Wskaźnik optymizmu konsumentów jest konstruowany na podstawie pięciu pytań zadawanych w ogólnopolskim badaniu typu Omnibus, przeprowadzanym przez IQS and QUANT Group na 1000-osobowej, reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15-70 lat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)