Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wczasy pod gruszą. Od czego zależy ich dofinansowanie?

0
Podziel się:

Wczasy pod gruszą to określenie na dodatkowe świadczenie związane z urlopem. To, czy świadczenie będzie wypłacone, zależne jest od tego, ile osób w danej firmie pracuje. To jak wysokie będzie dofinansowanie, zależy natomiast od wynagrodzenia pracownika i jaką ma sytuację materialną.

Wczasy pod gruszą to pieniądze, które pracodawca wypłaca jako dodatek do urlopu wakacyjnego pracownika
Wczasy pod gruszą to pieniądze, które pracodawca wypłaca jako dodatek do urlopu wakacyjnego pracownika

Dofinansowanie wczasów pod gruszą

Wczasy pod gruszą to pieniądze, które pracodawca wypłaca jako dodatek do urlopu wakacyjnego pracownika. Jeśli pracodawca ma wystarczająco dużo środków, to może też w ramach wczasów pod gruszą wypłacić dofinansowanie do wyjazdu na kolonie dzieci pracownika.

Pieniądze na takie dofinansowanie pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Pracowniczych musi być stworzony w firmie, w której pracuje przynajmniej 20 pracowników, przeliczając to na pełne etaty. Pracodawcy, którzy działają jako jednostki budżetowe, mają obowiązek utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Pracowniczych niezależnie od liczby zatrudnionych.

Od czego zależy wysokość dofinansowania?

Środki, które pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, pozwalają dofinansować wypoczynek, który jest organizowany przez podmioty zewnętrzne, czyli wczasy albo kolonie lub w wypoczynek, który organizuje się we własnym zakresie. Wtedy nazywa się je "wczasami pod gruszą".

To, na jakich zasadach dofinansowanie jest przyznawane, określa regulamin ZFŚP. Przy ustalaniu warunków dofinansowania trzeba wziąć pod uwagę sytuację życiową, rodzinną i materialną pracownika. Pokazuje to, że nie wszyscy pracownicy otrzymają w ramach "wczasów pod gruszą" takie samo dofinansowanie. Najwięcej dostaną ci, którzy zarabiają najmniej.

Kiedy wypłacane jest dofinansowanie "wczasów pod gruszą"?

Żeby było wypłacone dofinansowanie z "wczasów pod gruszą" pracownik powinien złożyć wniosek urlopowy. Przy okazji najkrótszy możliwy urlop w tym przypadku to 14 dni kalendarzowych.

Trzeba wiedzieć, że przy okazji nie ma żadnego znaczenia, czy urlop bierzemy w czasie wakacji, czy innej porze roku. Nie ma też znaczenia, czy podczas urlopu będziemy gdzieś wyjeżdżać, czy zostaniemy w domu. Wystarczy, że będzie złożony wniosek o takie dofinansowanie. Najczęściej pieniądze przeznaczone na "wczasy pod gruszą" przekazywane są pracownikowi jeszcze przed tym, jak pracownik zacznie urlop. Może jednak być też tak, że pieniądze wpłyną po urlopie. Wszystko jest zależne od tego, co ustalono w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.

Warto wiedzieć, że jeśli pracodawca ma wystarczająco dużo środków, może też w ramach wczasów pod gruszą, dodatkowo dofinansować wyjazd na kolonie dzieci pracowników.

Środki, które są zgromadzone w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, znajdują się na osobnym rachunku. Rachunkiem tym administruje tymi środkami. W 2018 roku odpis podstawowy to 1185,66 zł w przeliczeniu na jeden etat.

Wakacje pod gruszą w małych miejscach

A co w przypadku mniejszych firm, w których zatrudnia się mniej niż 20 etatów? W takich firmach można tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Pracowniczych. Można też zdecydować, że Fundusz nie będzie tworzony. W takiej sytuacji pracodawca musi poinformować o tym pracowników.

Jeśli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników, może zdecydować, że fundusz taki nie będzie utworzony.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)