Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wezwania do zapłaty. Jak skutecznie odzyskać należności?

2
Podziel się:

Twój dłużnik ociąga się z zapłatą za wykonaną usługę lub towar? Nie pomaga wysyłanie przypominających wiadomości lub kontakt telefoniczny? Rozwiązaniem są wezwania do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty ułatwia odzyskanie długu
Wezwanie do zapłaty ułatwia odzyskanie długu (Gina Sanders)

Ostateczne przesądowe wezwania do zapłaty

Ostateczne przesądowe wezwania do zapłaty to praktyczne narzędzie, które wykorzystuje się w przypadku zdecydowanie opornych dłużników, którzy nie garną się do wypełnienia swoich zobowiązań pomimo wcześniejszych deklaracji. Tego typu pismo jest ostateczną próbą mediacji przed oddaniem sprawy do sądu. To istotne, aby wysyłać takie wezwania do zapłaty, ponieważ do pozwu sądowego należy dołączyć dowody o próbie polubownej mediacji.

Ostateczne przesądowe wezwanie do zapłaty należy wysłać do dłużnika, ponieważ w większości przypadków działa ono motywująco i przyśpiesza załatwienie sprawy. Wezwania do zapłaty wyglądają profesjonalnie i wzbudzają respekt, więc takie pismo pozwala wielokrotnie uniknąć sprawy w sądzie.

Wezwania do zapłaty jednocześnie jasno wskazują, jakiej wysokości kwotę zapłacić musi dłużnik i podaje konkretny termin.

Jak powinny wyglądać wezwania do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty nie ma jednolitej, nałożonej z góry formy, ale są pewne elementy, które powinny się w nim znaleźć. Przede wszystkim jest to data oraz miejsce, w jakim dokument został sporządzony. Nie można zapomnieć o danych wierzyciela, a także o danych dłużnika. Bardzo istotnym elementem wezwania do zapłaty jest również stosunek prawny, z jakiego wynika obowiązek zapłaty. Jest to na przykład zawarta umowa albo wystawiona faktura. Warto pamiętać, że ustalenia ustne lub w wiadomości e-mail także mają moc prawną, chociaż w tym przypadku druga strona powołać może świadków, co przedłuży proces odzyskania pieniędzy. Nie można zapomnieć o kwocie długu. Doliczyć można do niej odsetki za zwłokę, zwłaszcza jeżeli zapis o nich znalazł się w podpisanej umowie.

Istotne jest ustalenie konkretnego terminu spłaty długu, który określa wierzyciel. Dodać należy także numer rachunku bankowego, na jaki przelać trzeba pełną kwotę. Zakończenie wezwania stanowić musi podpis.

Co w razie niespłacenia długu?

Wezwania do zapłaty osiągną swój zamierzony cel tylko w sytuacji, gdy zawierać będą sankcje w razie niewywiązania się ze swojego obowiązku. Podstawą jest przede wszystkim skierowanie sprawy na ścieżkę sądową. W takiej sytuacji nie tylko dłużnik wierzycielowi zwrócić musi kwotę powiększoną o odsetki karne, ale także zapłacić za koszty sądowe, które nie są małe. Na większość osób prywatnych i właścicieli firm już taka perspektywa działa otrzeźwiająco i pieniądze szybko trafią na właściwe konto.

Inną karą jest możliwość sprzedaży długów do firm, które zajmują się profesjonalną windykacją.

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wysyła się listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Potwierdzenie odbioru dołączone zostanie później do pozwu sądowego. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku większych długów, jest skorzystanie z usług kancelarii prawnej. Dokument opatrzony pieczątką prawnika ma zdecydowanie większą siłę.

Wezwania do zapłaty to prawo, z którego absolutnie należy skorzystać, jeżeli tylko dłużnik ociąga się z zapłatą należności. To jedna z podstawowych możliwości odzyskania zarobionych przez siebie pieniędzy. Wysłać je można już na następny dzień po minięciu terminu zapłaty, ale oczywiście mało osób tak robi. Wezwania do zapłaty najczęściej są wysyłane dopiero po kilku tygodniach, ale nie warto z tym zwlekać. Warto pamiętać, że w prawodawstwie istnieje także termin przedawnienia.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
sadinternetow...
6 lat temu
Są bezpłatne generatory wezwań do zapłaty
roma
6 lat temu
Trzeba znaleźć firmę, która to robi. Kruk s.a. jest dobry w odzyskiwaniu kasy. Szybko i bezboleśnie.