Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Własna działalność. Jak prowadzić działalność i na tym nie stracić?

4
Podziel się:

Jeżeli chcesz realizować różne projekty dla klientów poza etatem, nie musisz od razu zakładać działalności. Jednak własna działalność pozwoli ci zawsze skuteczniej rozliczać się z podwykonawcami, a także będzie dobrym przyczynkiem do tego, by wkrótce uruchomić większy biznes.

Własna działalność nakłada na przedsiębiorcę wiele obowiązków i konieczność wzięcia odpowiedzialności za ryzyka związane z prowadzeniem biznesu
Własna działalność nakłada na przedsiębiorcę wiele obowiązków i konieczność wzięcia odpowiedzialności za ryzyka związane z prowadzeniem biznesu (Fotolia, contrastwerkstatt)

Przeraża cię perspektywa prowadzenia własnego biznesu, a jednocześnie etat uwiera twoją samodzielność i swobodę? Możesz spróbować swoich sił, realizując dla klientów usługi na zasadzie umowy o dzieło lub zlecenia. To proste rozwiązanie, które nie wymaga wielu formalności. Jeśli jednak twoje projekty będą bardziej skomplikowane i to tym sam będziesz musiał rozliczać się z podwykonawcami, dobrym rozwiązaniem jest własna działalność.

Własna działalność – zarobki

W większości przypadków własna działalność pozwala zarabiać znacznie więcej niż na etacie. Jeśli uważasz, że zarabiasz za mało, może warto spróbować swoich sił w biznesie. Na początek możesz spróbować postarać się o dotację z urzędu pracy. To nawet 40 000 złotych.

Osoba, która założy własną firmę, musi samodzielnie opłacać składki ZUS, rozliczać podatki i starać się o to, by mieć klientów, którzy zapłacą za towary lub usługi oferowane przez firmę.

Własna działalność gospodarcza wymaga dobrej znajomości branży. Przydadzą się też kontakty. Sporo osób dzięki nim zdobywa pierwsze zlecenia.

Prowadzenie własnej działalności wymaga sporej samodyscypliny. Osoba, która prowadzi własną działalność, musi bardzo dobrze organizować swój czas pracy i co istotne, mieć spore umiejętności sprzedażowe. Bo jeśli sprzedaży nie ma, to taka firma szybko przestanie istnieć.

Własna działalność gospodarcza – ryzyko rynkowe

Własna działalność jest otwierana przede wszystkim dla większej swobody i zarobków. Niestety wymaga to sporej pracy, żeby dojść do poziomu, w którym zaczniesz zarabiać spore pieniądze. No i oczywiście dobrze musisz dobierać kontrahentów. Tak, by nie musieć windykować płatności.

Nie można zapomnieć, że własna działalność to bardzo duże ryzyko. Osoba bez doświadczenia biznesowego może mieć problem z oszacowaniem opłacalności konkretnych działań. Trzeba pamiętać, że na rynku jest spora konkurencja. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi coś lepiej lub taniej. Nieustannie trzeba obserwować to, co dzieje się wokół i reagować na potrzeby klientów.

Własna działalność wymaga sporej odpowiedzialności. Jeden niewprawny ruch może spowodować, że straty odczujesz nie tylko ty, ale i cała twoja rodzina.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się uruchomić własną działalność, musi mieć rozeznanie w sprawach księgowych. Nawet jeśli zleciłeś to firmie rachunkowej, dobrze jest orientować się, które wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a które takimi nigdy nie będą.

Własna działalność czy spółka?

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy uruchamiać własną działalność, czy spółkę. Oczywiście własna działalność to spora swoboda. Tylko ty decydujesz o tym, w jaki sposób firma będzie działała. Jednocześnie jednak ponosisz pełna odpowiedzialność za to, co się w niej dzieje i za wszystkie zobowiązania.

W spółce możesz liczyć na to, że partner biznesowy dołoży trochę wiedzy i pieniędzy do rozwoju biznesu, ale jednocześnie będziesz też musiał wiele rzeczy konsultować. I jeśli pojawią się zyski, będzie musiał się nimi podzielić.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Filip
2 lata temu
Własny biznes prowadzę już dosyć długo i myślę, że przyszedł najlepszy czas na innowacje. Póki co zamierzam przenieść dane firmowe do chmury. Dzięki firmie FOTC mam pewność, że będą tam bezpieczne. Aby być jak najlepszym przedsiębiorcom czytam artykuły na ten temat i muszę przyznać, że ten bardzo mi się spodobał.
Jarek
4 lata temu
Księgowość zleciłem właśnie firmie rachunkowej Eurokadra Expert, do końca roku mają atrakcyjną ofertę 3 miesiące księgowości za 1 zł.
opiekunnestba...
5 lata temu
Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie franczyzy: nestbank pl/franczyza Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl
QueenE
5 lata temu
Przejrzyste prowadzenie księg oraz dobre kontakty z biurem rachunkowym, to polecam Biuro Gama z Warszawy na Myśliborskiej . Prowadzą bez zarzutu księgi naszej spółki, bez problemu się z nimi dogaduję, można powiedzieć, że stworzyliśmy zgrany zespół. Nie polecam własnego księgowego - nigdy nie wiesz na kogo trafisz, a do tego nie masz żadnej asekuracji/ubezpieczenia. Przynajmniej na razie na pewno się na takiego księgowego we własnej firmie nie zdecyduję :D