Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Czy prowadzenie własnej firmy to ryzyko, które warto podjąć?

1
Podziel się:

Polacy wyróżniają się na tle innych Europejczyków przedsiębiorczością. Co czwarty nasz rodak pracujący na etacie chce wkrótce założyć własną firmę, a codziennie rejestrowanych jest ok. 900 jednoosobowych działalności. Czy jednak naprawdę warto prowadzić własną firmę?

Czy prowadzenie własnej firmy to ryzyko, które warto podjąć?
(materiał partnera)

Może nieco zdumiewać fakt, że Polacy na ogół nie czują obawy przed zakładaniem własnej działalności gospodarczej, chociaż oznacza to, że będą funkcjonować w bardzo niestabilnym otoczeniu prawnym i w warunkach rozrostu biurokracji. Ta staje się coraz większa już niemal od trzech dekad. O ile jeszcze na początku lat 90. przyjmowano tylko kilka tysięcy stron nowych ustaw, to już w 2016 roku ich liczba przekroczyła 32 tys., natomiast w 2017 roku wynosiła 27 tys. stron. Znaczny spadek nowych dokumentów nastąpił dopiero w 2018 roku – 13,9 tys. stron (źródło: ttp://barometrprawa.pl/). Trudno jednak nadal mówić o ustabilizowaniu się prawa. Czy zatem przedsiębiorczość mamy w genach?

Przedsiębiorczy jak Polak

Jeśli spojrzeć na statystyki dotyczące przedsiębiorczości Polaków i innych Europejczyków, nie mamy się czego wstydzić. Z Raportu GEM przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że ¼ dorosłych Polaków chce założyć własną firmę w ciągu 3 lat, podczas gdy w Unii Europejskiej taki zamiar ma nie więcej niż 12% mieszkańców. Mało tego, 60% Polaków uznaje swoje umiejętności za wystarczające do prowadzenia działalności gospodarczej (w innych krajach UE – 44%). Odsetek młodych firm w naszym kraju to 11% w stosunku do populacji osób dorosłych, a w UE – 9% (źródło: https://www.parp.gov.pl/polacy-stawiaja-na-przedsiebiorczosc-3). Najwięcej powstaje u nas jednoosobowych działalności gospodarczych. Pod koniec listopada 2018 roku w rejestrze REGON było ich zarejestrowanych ponad 3,1 mln, a od października przybyło ich ponad 10 tys. (źródło http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/zmiany-strukturalne-grup-podmiotow/miesieczna-informacja-o-podmiotach-gospodarki-narodowej-w-rejestrze-regon-listopad-2018,4,16.html). Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że miesięcznie w Polsce przybywa średnio 25 tys. nowych firm. Nie oznacza to jednak, że wszystko się udaje i prowadzenie działalności gospodarczej jest proste. Niestety, w naszym kraju wiele małych firm jest zamykanych. Tylko w 2018 roku do listopada zlikwidowano ich 15,3 tys., a w całym 2017 roku – 12,5 tys. (źródło: https://www.coig.com.pl/nowe-firmy-w-polsce_2016_2015_2014_2013.php).

Obowiązki przedsiębiorcy

Łatwiej założyć małą firmę niż ją potem sprawnie prowadzić. Problem leży nie tylko w realizowaniu założeń biznesowych, pozyskiwaniu klientów i zdobywaniu coraz silniejszej pozycji na rynku, ale również w obowiązkach wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej. Dotyczy to przede wszystkim zobowiązań wobec urzędu skarbowego i ZUS. Zacznijmy od tego ostatniego – co miesiąc trzeba nie tylko wpłacać do tej instytucji składkę do ZUS, ale także przesyłać deklarację rozliczeniową i imienny raport miesięczny. Składkę za siebie przedsiębiorca opłaca do 10. dnia każdego miesiąca, a za pracowników – do 15. dnia.

Kolejny obowiązek to kwestie związane z księgowością i podatkami. Aby właściwie rozliczać się z przychodów, należy wystawiać odpowiednie dowody sprzedaży (paragony, faktury itd.). W przypadku wybrania uproszczonej księgowości co miesiąc trzeba odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, a gdy przedsiębiorca jest płatnikiem VAT, konieczne jest również odprowadzanie podatku VAT do 25. dnia każdego miesiąca lub kwartalnie. Do tego należy składać oczywiście odpowiednie deklaracje podatkowe – co miesiąc lub co kwartał – a także deklaracje roczne do US. Nie można również zapominać, że od 1 stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy muszą składać na koniec każdego miesiąca Jednolity Plik Kontrolny (JPK).

Łatwo zauważyć, że mały przedsiębiorca – obok prowadzenia działalności czysto biznesowej – musi zmierzyć się z naprawdę wieloma obowiązkami. Ogrom formalności może przytłoczyć. Dlatego część przedsiębiorców decyduje się korzystać z outsourcingu księgowości, ale to oczywiście dodatkowy koszt, czasami niemały. Inne rozwiązanie to zaopatrzenie się w dobre oprogramowanie, które będzie skutecznie wspierać działalność biznesową. Przykładem może być Comarch ERP XT. Dzięki niemu można łatwo kontrolować stany magazynowe, wystawiać faktury, zarządzać firmą, generować różne raporty, a także generować JPK.

Czy własna firma się opłaca?

Chociaż obciążenia przedsiębiorców są w Polsce duże, podobnie jak biurokracja, z którą muszą się nieustannie zmagać, to i tak nie brakuje chętnych do zakładania firm. Dlaczego? Wiele osób zdaje sobie sprawę, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej to tak naprawdę szansa na wzrost poziomu życia i na niezależność. To główna motywacja połowy Polaków, którzy zakładają swoje firmy. Tylko 27% otwiera działalność, bo nie ma innej alternatywy (źródło: https://www.parp.gov.pl/polacy-stawiaja-na-przedsiebiorczosc-3). Prowadzenie własnej firmy to sposób na sprawdzenie swoich umiejętności, samorealizację i wykorzystanie wiedzy. Ważnym motywatorem są także wyższe zarobki osób prowadzących własną działalność gospodarczą niż pracujących na etacie – na ten czynnik zwraca uwagę 55% małych przedsiębiorców (źródło: https://www.infakt.pl/blog/dlaczego-polacy-zakladaja-wlasne-firmy/).

Prowadzenie własnej firmy to oczywiście ryzyko, ale w wielu przypadkach się opłaca. Z wieloma niedogodnościami i obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa można sobie poradzić, odpowiednio planując pracę i korzystając z nowoczesnych narzędzi IT. Satysfakcja z bycia przedsiębiorcą jest zdecydowanie większa niż wszelkie niedogodności z tym związane.

Więcej informacji o programie do fakturowania na stronie www.erpxt.pl

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(1)
Daniel
3 lata temu
Świetny artykuł. Sam uważam, że prowadzenie własnej działalności jest ryzykiem, które warto podjąć. Jest to kręta droga, pełna nowych wzywań. U mnie okazało się nim być odpowiednie wyposażenie firmy. Nowy podnośnik nożycowy okazał się dla mnie zbyt drogi. Całe szczęście w firmie gizo udało mi się znaleźć taki podnośnik do wynajęcia. Firma zaoferowała bardzo korzystne warunki najmu, więc jestem bardzo zadowolony z tej współpracy, tym bardziej że wynajem sprzętu możliwy jest na krótkie i długie terminy.