Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wniosek CEiDG-1 – do czego można go wykorzystać?

0
Podziel się:

Każdy przedsiębiorca musi zarejestrować działalność w urzędzie. Korzysta się wtedy z formularza CEiDG-1. Ten sam dokument wykorzystujemy również do tego, żeby zawiesić działalność gospodarczą albo ją zamknąć.

Wniosek CEiDG-1 kierowany jest do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej
Wniosek CEiDG-1 kierowany jest do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

Od marca 2018 nie trzeba już rejestrować każdej działalności gospodarczej. Do porządku prawnego wprowadzono bowiem instytucję działalności nierejestrowanej. Dotyczy ona wszystkich, którzy osiągają przychody mniejsze niż połowa płacy minimalnej. Każdy, kto w ten sposób zarabia, nie będzie musiał jej rejestrować i płacić ZUS. Jednak w momencie, gdy jego przychody będą wyższe niż 1050 zł miesięcznie, to w ciągu 7 dni musi założyć firmę. Można to zrobić na formularzu CEiDG-1. Służy on też do zgłoszenia zawieszenia firmy albo jej zamknięcia.

Jak zgłosić działalność do CEiDG?

Żeby działalność gospodarcza mogła legalnie funkcjonować, w większości przypadków trzeba ją zgłosić do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wpis do takiego rejestru jest darmowy, a dokonuje się go poprzez wypełnienie i złożenie wniosku CEiDG-1. Można to zrobić online albo wybierając się osobiście do urzędu.

We wniosku wpisujemy swoje dane, a także nazwę, pod którą nasza firma będzie działała. Warto wiedzieć, że jeśli firma jest jednoosobową działalnością gospodarczą, to w formalnych dokumentach musi być zawsze wpisana pełna jej nazwa, czyli taka, która zawiera imię i nazwisko. Można oczywiście używać krótszej nazwy do celów marketingowych.

Sposób rozliczania firmy

Już we wniosku CEiDG-1 wybieramy formę rozliczenia podatkowego. Można więc wybrać opcję rozliczenia na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt lub karta podatkowa. Trzeba też będzie zaznaczyć, kto prowadzi księgowość. Jeśli robimy to sami, zaznaczamy odpowiednie miejsce w formularzu. Gdy księgowość będzie prowadzona przez biuro rachunkowe, można zostawić to pole puste, ale zawsze trzeba będzie podać miejsce, w którym przechowywana jest dokumentacja księgowa.

Jak uzupełnić wniosek CEiDG-1?

Wypełniając dokument CEiDG-1 trzeba pamiętać o kodach PKD. To skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Kody PKD wybieramy po to, by zaznaczyć, czym będzie zajmowała się firma. Kody PKD mogą być wybrane dowolnie. Ważne jednak by wybrać choć jeden, który określi przeważającą działalność. Jako pozostałe można wpisać nawet wszystkie, o ile nie wymagają one dodatkowych pozwoleń.

Wniosek CEiDG-1 musi zawierać też datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Nie może ona być wcześniejsza niż ta, kiedy składamy wniosek o wpis. Trzeba też we wniosku CEiDG-1 wpisać przewidywaną liczbę zatrudnionych.

Składanie wniosku CEiDG-1

Składając wniosek CEiDG-1, od razu dokonujemy zgłoszenia przedsiębiorcy jako płatnika składek do ZUS-u. Przedsiębiorca będzie musiał tylko zgłosić wtedy siebie jako osobę do ubezpieczenia.

CEiDG-1 wykorzystuje się nie tylko do rejestrowania działalności gospodarczej. Korzystamy z niego też wtedy, gdy chcemy zmienić lub wykreślić dane działalności.

Warto pamiętać, że wniosek CEiDG-1 oprócz zgłoszenia do ZUS-u jest też zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego. Jeśli nie posiadamy jeszcze numeru NIP, to takie zgłoszenie będzie jednocześnie wnioskiem o wydanie takiego numeru.

Wniosek CEiDG-1 służy też temu by rolnicy, którzy chcą podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników (należeć do KRUS), mogli równocześnie prowadzić działalność gospodarczą.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)