Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wniosek CEiDG. Do czego służy?

0
Podziel się:

Wniosek CEiDG służy do rejestrowania działalności gospodarczej, wprowadzania zmian, zawieszania działalności, a także jej zamykania.

We wniosku CEiDG podaje się m.in. formę opodatkowania działalności gospodarczej
We wniosku CEiDG podaje się m.in. formę opodatkowania działalności gospodarczej (Fotolia)

Podstawą każdej jednoosobowej działalności jest wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, którego dokonuje się za pomocą wniosku CEiDG. Rejestracja jest darmowa. Jeśli przedsiębiorca chciałby wysłać CEiDG pocztą tradycyjną, to dokument musi być poświadczony notarialnie.

W momencie uruchamiania firmy w CEiDG wpisujemy podstawowe dane, jak imię, nazwisko i adres przedsiębiorcy, a także nazwę, pod jaką będziemy prowadzić firmę. Trzeba pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności nazwa musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Do celów marketingowych można się posługiwać jakąś inną nazwą.

Kody PKD we wniosku CEiDG

Ważnym elementem wniosku CEiDG są kody PKD. To skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności. Kody PKD określają, czym zajmuje się firma prowadzona przez przedsiębiorcę.

Kody PKD są dowolne – najważniejszy jest ten opisany jako przeważająca działalność. Jako pozostałe można wpisać nawet wszystkie, o ile nie wymagają one dodatkowych pozwoleń. Na wniosku podaje się również wybraną formę opodatkowania (nie wszystkie rodzaje działalności mogą wykorzystywać wszystkie formy).

Liczba zatrudnionych i data rozpoczęcia działalności

Trzeba też we wniosku CEiDG wpisać przewidywaną liczbę zatrudnionych. Wniosek CEiDG ma też miejsce na to, by wpisać datę, kiedy faktycznie rozpoczniemy działalność gospodarczą. Co istotne nie może to być data wcześniejsza niż ta, w której składamy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Wypełnianie i składanie wniosku CEiDG

Sam wniosek CEiDG służy też do tego, by zgłosić przedsiębiorcę jako płatnika składek do ZUS-u. W takim bowiem wypadku ZUS przygotowuje odpowiednie zgłoszenie.

CEiDG można wypełnić online przy użyciu kreatora wniosku CEiDG. Warto pamiętać, że wniosek CEiDG służy nie tylko do rejestrowania działalności gospodarczej, ale również do zmiany danych lub wykreślenia działalności z rejestru, gdy ją zamykamy.

Wniosek CEiDG stanowi również zgłoszenie identyfikacyjne i aktualizacyjne do urzędu skarbowego i pozwala uzyskać numer NIP (jeśli go jeszcze nie mamy). Przy okazji jest też oświadczeniem o tym, jaką formę opodatkowania wybieramy. Wniosek CEiDG służy też temu by rolnicy, którzy chcą podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników (należeć do KRUS) i równocześnie prowadzić działalność gospodarczą.

Forma opodatkowania

Składając wniosek CEiDG, wybiera się też formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Mogą to być zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt albo karta podatkowa. Jednocześnie zaznaczamy też, kto będzie prowadził dokumentację rachunkową. Jeśli prowadzić będziesz księgowość samodzielnie, zaznaczasz to we wniosku CEiDG. Jeśli natomiast będziesz korzystać z biura rachunkowego, to trzeba podać dane, gdzie będzie przechowywana dokumentacja księgowa.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej

Od marca 2018 roku prawo pozwala na prowadzenie działalności, której nie trzeba rejestrować. Takie uprawnienie dotyczy osób, które osiągają przychody mniejsze od połowy płacy minimalnej. Takie osoby nie muszą opłacać składek ZUS. W chwili, gdy przekroczą 1050 złotych przychodu w skali miesiąca, muszą założyć w ciągu 7 dni firmę. Do tego posłuży im wniosek CEiDG. Jeśli będzie trzeba firmę zawiesić albo całkowicie zamknąć (zlikwidować)
to procedury tej dokonujemy za pomocą tego samego formularza.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)