Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wpis do KRS. Jak zarejestrować przedsiębiorstwo?

0
Podziel się:

Firmę można prowadzić w różnej formie prawnej. Część z nich wymaga dopełnienia obowiązków rejestracyjnych. Trzeba taką firmę zgłosić w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak przygotować wpis do KRS?

Wpis do KRS podlega opłacie
Wpis do KRS podlega opłacie (pixabay.com / CC0)

Co to jest KRS?

Krajowy Rejestr Sądowy prowadzi kilka rejestrów. Jednym z nich jest rejestr przedsiębiorców. W przypadku KRS przyjmuje się, że dane, które tam się znajdują, są zgodne z tym, co jest w rzeczywistości. Jeśli dane nie byłyby prawdziwe, to przedsiębiorca podlega karze. Przedsiębiorca ma też obowiązek sprawdzać, czy dane na temat jego firmy są właściwe.

Rejestr KRS jest jawny. Każdy ma więc prawo dostępu do tych danych. Jeśli dane zostaną wykorzystane, a okaże się, że są błędne, odpowiedzialność ponosić będzie przedsiębiorca, który nie sprawdził rzetelności wprowadzonych danych.

Oczywiście nie wszyscy przedsiębiorcy muszą być zarejestrowani w KRS. Obowiązek rejestracji zależy od formy prowadzenia firmy. Wpisać muszą się m.in.:

  • spółki akcyjne
  • spółki jawne,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółki partnerskie,
  • spółki komandytowe,
  • spółki komandytowo-akcyjne.

Do rejestru powinny też być wpisane stowarzyszenia, fundacje oraz publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Jakie dane można sprawdzić w KRS?

W KRS znajdują się dokładne dane firmy tj. adres, numery identyfikacyjne. Jest też oznaczona historia wpisu. Z KRS można też dowiedzieć się, kto reprezentuje spółkę, kto jest wspólnikiem, jaki jest kapitał spółki i czym firma się zajmuje. To, co jest szczególnie istotne to informacja o tym, czy firma podlega postępowaniu upadłościowemu, a także jakie ma wierzytelności.

Jak dokonać wpisu do KRS?

Wpisu zwykle dokonuje się po złożeniu przez określony podmiot odpowiedniego wniosku. W szczególnych sytuacjach wpisu dokonuje się z urzędu. Wniosek o wpis musi być złożony na odpowiednim formularzu. Jest on różny w zależności od formy działalności. Wniosek może być złożony w wersji drukowanej, ale i elektronicznej. Wpis do KRS podlega opłacie. Podstawą będzie opłata sądowa, a w określonych przypadkach będzie też trzeba zapłacić za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłata za wpis to 500 zł. Jeśli wniosek dotyczy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i wykorzystano przy tym wzorzec umowy, to opłata wynosi 250 zł. Opłata za ogłoszenie w Monitorze to 100 zł.

Wniosek musi być złożony nie później niż 7 dni od chwili, gdy zaszła zmiana, która powinna być odnotowana w rejestrze.

Co jeśli nie wpiszę firmy do KRS?

Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, sąd wezwie go do rejestracji w ciągu 7 dni. Inaczej grozi przedsiębiorcy grzywna. Grzywna może być ponawiana. Jeśli mimo tego przedsiębiorca nie dokonuje zgłoszenia do rejestru, sąd może rozwiązać taką spółkę.

Kiedy wpis do KRS staje się prawomocny?

Zasadą KRS jest to, że skutkiem wpisu do rejestru jest uprawomocnienie wpisu. Od tego momentu jest on uważany za prawomocny.

KRS to również rejestr dłużników niewypłacalnych. Można w nim znaleźć np. informację o wspólnikach, którzy ponoszą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Gdy majątek dłużnika jest zbyt mały, by zaspokoić koszty postępowania, albo gdy egzekucja została zakończona, bo nie da się uzyskać nic więcej poza kosztami egzekucyjnymi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)