Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Wybór formy opodatkowania dochodów z najmu prywatnego. Ryczałt czy skala?

0
Podziel się:

Możesz zdecydować, czy wolisz płacić 8,5 czy 18 proc. podatku.

Wybór formy opodatkowania dochodów z najmu prywatnego. Ryczałt czy skala?
(Fotolia)

Wtorek jest ostatnim dniem na złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze formy opodatkowania najmu prywatnego w 2015 roku. Można zdecydować się na ryczałt lub zasady ogólne. Odpowiednia decyzja sprawi, że fiskusowi oddasz nie 18, ale tylko 8,5 procenta dochodów z tego źródła.

Posiadacz nieruchomości, który zdecydował się na jej prywatne wynajęcie (nie prowadzi działalności gospodarczej z tym związanej) może wybrać jedną z dwóch form opodatkowania pochodzących stąd dochodów:

  • ryczałt od przychodów, którego stawka wynosi 8,5 procent,
  • zasady ogólne, czyli tak zwana skala podatkowa (18 lub 32 procent).

Najpóźniej dziś oświadczenie muszą złożyć w swoim urzędzie skarbowym ci, którzy wynajmowali nieruchomość w 2014 roku, ale chcą zmienić formę opodatkowania na inną. Jeśli tego nie zrobią, fiskusowi będą płacić na takich zasadach, jak przez ostatnie 12 miesięcy. Natomiast właściciele, którzy zaczną wynajem (na przykład mieszkania) w ciągu roku, na wybór mają czas do 20 dnia następnego miesiąca. Na przykład gdy lokatorzy pierwszy czynsz zapłacili za marzec, termin upływa 20 kwietnia. Brak wyboru automatycznie oznacza rozliczanie się na zasadach ogólnych.

Oświadczenie nie ma z góry narzuconego wzoru. Można je sporządzić samodzielnie, jednak co ważne, musi być zachowana forma pisemna. Spóźnialscy mogą również wysłać takie oświadczenie pocztą, jednak muszą się upewnić, że data stempla pocztowego nie będzie późniejsza niż 20 stycznia.

Wybór ryczałtu będzie odpowiedni dla tych, którzy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wynajmem (nie remontują mieszkania, nie spłacają kredytu ani nie płacą rachunków, na przykład za media). Więcej na temat tego, co się opłaca i w jakim przypadku przeczytasz w naszym poradniku.

Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców

Dziś mija również termin, do którego zdecydować muszą prowadzący działalność gospodarczą, którzy chcą zmienić formę opodatkowania. Oni mają więcej wariantów do wyboru. Mogą płacić podatek na zasadach:

  • skali podatkowej,
  • podatku liniowego,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • karty podatkowej.

Nie każdy przedsiębiorca może korzystać ze wszystkich wymienionych form. W odpowiednim wyborze powinien pomóc nasz poradnik na msp.money.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
Możesz płacić tylko 3 procent podatku Nie wszystkim jednak skorzystanie z tak niskiej stawki się opłaca. Zobacz, kto nie powinien jej stosować.
Wysokie dochody i niski podatek. To możliwe Podatnik może płacić fiskusowi zawsze tyle samo i nie składać rocznego zeznania do urzędu skarbowego.
Tak zapłacisz nawet dwa razy niższy podatek Zamiast 18 możesz oddawać fiskusowi tylko 8,5 procent. Zobacz, co musisz zrobić.
baza wiedzy
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)