Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydatki na realizację dużej inwestycji - kiedy stają się kosztem?

0
Podziel się:

Odsetki od kredytu lub reklama mogą zmniejszyć dochód od razu - twierdzi fiskus. Eksperci mają wątpliwości.

Wydatki na realizację dużej inwestycji - kiedy stają się kosztem?
(Andres Rodriguez/Dreamstime)

Odsetki od kredytu zaciągniętego na realizację inwestycji lub reklama, która pomoże ją spieniężyć mogą zmniejszyć dochód w momencie poniesienia wydatku - twierdzi fiskus. Nie jest to jednak do końca oczywiste.

Wspólnik spółki deweloperskiej zadał pytanie o moment zaliczenia w koszty wydatków na obsługę kredytu, którym finansowana jest budowa, oraz akcji marketingowej, służącej zdobyciu klientów na mieszkania.

Budowa finansowana jest z kredytów bankowych, od których spółki płacą odsetki.
Wnioskodawca wskazał ponadto, że sprzedaż mieszkań wymaga ponoszenia wydatków marketingowych, np. udziału w targach mieszkaniowych, reklamy w prasie, internecie, na billboardach i innych nośnikach.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji IPPB1/415-799/10-2/ES uznał, że oba te rodzaje wydatków, jako koszty pośrednie, mogą być rozliczane w momencie ich poniesienia.

W przypadku, gdyby fiskus stwierdził, że są to koszty pośrednie inwestycji, można by je rozliczyć dopiero w momencie sprzedaży mieszkań.

Przedstawiona interpretacja jest przykładem wadliwiej analizy stanu faktycznego. W odniesieniu do pierwszej kategorii wydatków (odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku), wydatki te powinny stanowić koszt bezpośredni, a zatem powinny zwiększać koszt wytworzenia produktu i zostać aktywowane podatkowo dopiero w momencie rozpoczęcia sprzedaży mieszkań i uzyskiwania z tej sprzedaży przychodów.

Organ zaakceptował stanowisko wnioskodawcy wskazując na to, iż przedmiotowe odsetki nie są związane w sposób bezpośredni z budową budynków z lokalami mieszkalnymi,
w sytuacji gdy w opisie stanu faktycznego wnioskodawca wprost określił, że "budowa finansowana jest z kredytów bankowych”.

Jeżeli zatem spółka prowadząca inwestycję deweloperską finansuje ją kredytem bankowym, to związek wydatków w postaci odsetek od tego kredytu z budową jest ewidentny. W przedmiocie momentu aktywowania
kosztów ponoszonych tytułem spłaty odsetek od analogicznego kredytu przez celowe spółki deweloperskie orzecznictwo sądów administracyjnych przyjmuje odmienne stanowisko.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t47337.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/czy;szkolenia;wlasciciela;i;pracownika;mozna;wpisac;w;koszty,135,0,692871.html) Czy szkolenia właściciela i pracownika można wpisać w koszty? Zdarza się, że organy podatkowe kwestionują wydatki na naukę jako koszty uzyskania przychodów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t77995.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/poreczenie;kredytu;powinno;byc;opodatkowane,21,0,684565.html) Poręczenie kredytu powinno być opodatkowane Wystawienie weksla na poręczenie kredytu dla spółki powiązanej fiskus traktuje jako przychód kredytobiorcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t35937.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/czy;mozna;amortyzowac;maszyne;ktorej;uzywa;podwykonawca,79,0,684111.html) Czy można amortyzować maszynę, której używa podwykonawca? Zdaniem NSA amortyzacja przysługuje jedynie w przypadku, gdy podatnik bezpośrednio wykorzystuje środek trwały.

Autor jest starszym konsultantem i doradcą podatkowym

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)