Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wynagrodzenia w 2005 roku wzrosną realnie o maksymalnie 1,5 proc.

0
Podziel się:

Rząd postanowił, że maksymalny wzrost wynagrodzeń w przyszłym roku wyniesie nominalnie 4,5%, czyli 1,5% w ujęciu realnym, podało Centrum Informacyjne Rządu./ ISB /

Warszawa, 10.11.2004 (ISB) – Rząd postanowił, że maksymalny wzrost wynagrodzeń w przyszłym roku wyniesie nominalnie 4,5%, czyli 1,5% w ujęciu realnym, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd opublikował ten wskaźnik w rozporządzeniu do ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców.

W rozporządzeniu ustalono także, że maksymalny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń wyniesie w kolejnych kwartałach 2005 roku odpowiednio (w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 2004 roku): 3,5%, 4,5%, 4,5% i 5,5%.

„Przyjęcie maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, zaliczonego w ciężar kosztów u przedsiębiorców, w wysokości 4,5 proc. zapewni wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach (w ujęciu realnym) na poziomie 1,5 proc.” – podano w komunikacie.

CIR podało także, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za pierwsze półrocze br. proponowany wskaźnik będzie dotyczył ok. 14.076 przedsiębiorców, w tym 11.695 sektora prywatnego i 2.381 publicznego, z których ok. 60% nie przekroczyło orientacyjnego wskaźnika przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców, obliczonego za pierwsze półrocze 2004 roku w wysokości 2,5%.

„W przedsiębiorstwach o dobrej kondycji finansowej przepisy ustawy nie limitują przyrostu wynagrodzeń. Poprawa wskaźników ekonomicznych pozwala przekroczyć obowiązujący wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pod warunkiem, że nie dojdzie do pogorszenia wyników finansowych w stosunku do roku poprzedniego” – czytamy dalej w komunikacie.

Wejście rozporządzenia w życie nie spowoduje wydatków z budżetu państwa ani jednostek samorządu terytorialnego.

„Wystąpi zwiększenie dochodów spowodowanych wzrostem podatku dochodowego od osób fizycznych. Szacowane dochody w 2005 r. z tego tytułu, przy wzroście wynagrodzeń o 4,5 proc., wyniosą ok. 700 mln zł” – napisało CIR.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)