Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wynagrodzenie zasadnicze - co to jest?

1
Podziel się:

Co to jest wynagrodzenie zasadnicze? Czy jest to to samo co wynagrodzenie minimalne? Dowiedz się tego wszystkiego z naszego poradnika.

Wynagrodzenie zasadnicze a wynagrodzenie minimalne
Wynagrodzenie zasadnicze a wynagrodzenie minimalne (123RF)

W momencie gdy pracownik podpisuje z pracodawcą umowę o pracę, zobowiązuje się wykonać konkretną pracę na jego rzecz i pod kierownictwem, a także w miejscu i czasie, które ten pracodawca wskaże. Pracodawca natomiast zobowiązany jest do zatrudnienia pracownika i wypłacenia mu wynagrodzenia. I tu dochodzimy do ważnego pojęcia. Chodzi o wynagrodzenie zasadnicze. Co to jest wynagrodzenie zasadnicze i czy powinno być ono określone w umowie?

Składniki wynagrodzenia

Pracodawca może dowolnie ustalać wynagrodzenie. Wszystko przez to, że oprócz standardowej pensji może też dowolnie dodać te składniki, które mogą być np. motywacją dla pracownika. To pracodawca ma prawo ustalenia, które składniki będą wypłacane obowiązkowo, a które dobrowolnie.

Wśród obowiązkowych składników wynagrodzenia konieczne są;

  • wynagrodzenie zasadnicze;
  • wynagrodzenie, które przysługuje w momencie, gdy pracownik nie wykonuje pracy (np. podczas choroby);
  • wszelkie diety wypłacane podczas wyjazdów służbowych;
  • wynagrodzenie za pracę nadliczbową;
  • odprawy i odszkodowania.

W przypadku dobrowolnych składników możemy mówić o:

  • premiach i nagrodach regulaminowych;
  • prowizjach;
  • dodatkach do wynagrodzenia (stażowych czy funkcyjnych).

Wynagrodzenie zasadnicze – co to jest?

Wynagrodzenie zasadnicze to podstawowy i obowiązkowy składnik pensji. Można je ustalić jako stawka miesięczna, godzinowa, akordowa albo prowizyjna. Najczęściej zasadnicze wynagrodzenie ustala się według stawki miesięcznej. Wtedy wypłacane jest ono w takiej samej wysokości za każdy miesiąc. Nie ma na nią wpływu liczba godzin, które wynikają z rozkładu pracy. Może być ono obniżone, jeśli pracownik był nieobecny w pracy nie zachowując prawa do wynagrodzenia.

Wynagrodzenie zasadnicze i umowa

Wynagrodzenie zasadnicze, tak jak inne warunki zatrudnienia, musi być obowiązkowo spisane. Jeśli pracodawca zatrudnia więcej niż 50 pracowników, których nie obejmuje układ zbiorowy pracy, to warunki wynagrodzenia muszą być ustalone w regulaminie wynagradzania. Gdy w firmie pracuje mniej niż 50 pracowników, nie trzeba tworzyć takiego regulaminu. Wynagrodzenie zasadnicze najczęściej negocjowane jest na etapie zatrudnienia.

Wynagrodzenie zasadnicze nie jest tym samym co wynagrodzenie minimalne. Wynagrodzenie zasadnicze to podstawowa kwota, którą otrzymuje pracownik za pracę. Pensja minimalna jest regulowana ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Znaczy to dokładnie tyle, że wynagrodzenie zasadnicze musi być równe przynajmniej wynagrodzeniu minimalnemu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
ja
4 lata temu
czy to znaczy że pensja zasadnicza musi być równa pensji minimalnej jeżeli ktoś pracuje na etacie i nie może być niższa jaka ustawa czy coś innego to gwarantuje ,bo mam niższą a dopłacany jest dodatek wyrównawczy czyli pieniądze z nikąd czy to legalne