Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Wyolbrzymiony problem blokowania zwrotów VAT. Fiskus oddał firmom gigantyczne pieniądze

15
Podziel się:

W ubiegłym roku skarbówka wstrzymała przedsiębiorcom zwroty VAT wartości 600 mln zł, ale tylko w ciągu 10 miesięcy oddała aż 74 mld zł - pisze "Puls Biznesu".

Wyolbrzymiony problem blokowania zwrotów VAT. Fiskus oddał firmom gigantyczne pieniądze
(Wojciech Stróżyk / Reporter)

Nagłaśniane ostatnio problemy z uzyskiwaniem przez podatników zwrotów VAT nie są w rzeczywistości tak dramatyczne, jak się powszechnie uważa. Na alarm biło wielu posłów opozycji, którzy wręcz zasypywali resort finansów interpelacjami w tej sprawie.

Okazuje się, że nie taki fiskus straszny, jak go malują. Owszem, łączna kwota wstrzymanych zwrotów VAT na koniec października 2016 r. wyniosła aż 3,2 mld zł, lecz - jak wynika z informacji uzyskanych przez "Puls Biznesu" w Ministerstwie Finansów, jest to kwota skumulowana od 2008 roku.

Kolejne dane również mogą uspokajać. W całym ubiegłym roku fiskus zablokował firmom 600 mln zł i wszystko wskazuje na to, że mógł mieć rację. Z danych resortu finansów wynika, że z powodu niezasadnego wstrzymania zwrotów VAT w tamtym roku musiał zapłacić firmom jedynie 2,4 mln zł odsetek (w 2015 r. - 2,5 mln.).

Biuro prasowe resortu wyjaśnia dodatkowo, że urzędnicy wstrzymują zwrot VAT wyłącznie w sytuacji, "gdy dokumenty jasno wskazują, że doszło do nieprawidłowości".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
romek
6 lat temu
pany jak zechcą to oddadzą,przecież szatnia jest ich.
aga
6 lat temu
AZ ???????????????? QRVA, A WLASCICIELE FIR BIEGJA PO KREDYTY
zibi
6 lat temu
chwala sie tym ze oddali NIE SWOJE PIENIĄDZE . to są pieniądze podatnikó nie Urzędu Skarbowego . Ile czasu je trzymali bez odsetek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! w całej europie termin zwotu 7 dni w nas 3 miechy A tu TYTUŁ oddali ZAGRABIONE PIENIĄDZE
Sąsiad Adama.
6 lat temu
Mój sąsiad Adam niepełnosprawny zatrudniony w Zakładzie Pracy Chronionej w charakterze Strażnika , powiedział że jego Prezes za odmowę kontroli przez Olsztyński Urząd Skarbowy , miał dać wczasy lub wycieczkę. A Inspektora Olsztyńskiego P.I.P. przekupili zakrapianymi imprezami. I w raporcie Inspektor P.I.P. napisał co dyktowała Pani Dyrektor. Skorumpowani Olsztyńscy Urzędnicy. Patologia słoików.
Podatnik.
6 lat temu
Dyrektor Olsztyńskiego Urzędu Skarbowego ma prawo odmówić kontroli . Chroni go Ustawa. Ustawa następna chroni go przed ujawnianiem dla składającego skargę , czy przeprowadzi kontrolę czy nie !. Ale te dwie ustawy nie chronią , przed wysłaniem komornika do domu zwykłego podatnika ,który nie zapłacił mandatu czy itp. Tu można bez kozery powiedzieć że Urzędnicy Skarbowi to skorumpowane łapownicy.