Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wzór wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

0
Podziel się:

Jednym z najmniej "inwazyjnych" sposobów zakończenia współpracy z pracodawcą jest wypowiedzenie umowy o pracę za porozumiem stron. Zobacz, jak powinien wyglądać wzór takiego wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron - wzór
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron - wzór (iStock.com, ijeab)

Kiedy złożyć wypowiedzenie?

Wypowiedzenie umowy o pracę może być złożone w każdym czasie. Jeśli pracownik składa wypowiedzenia za porozumieniem stron zwykle czyni to z powodów osobistych, gdy musi np. pilnie wyjechać na stałe za granicę albo gdy nie jest zadowolony z atmosfery w pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumiem stron pozwala wtedy szybko rozwiązać umowę o pracę.

Czasem na taką decyzję wpływ mają inne względy, np. otrzymanie lepszej oferty pracy. Wtedy konieczność wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron jest szczególnie istotna dla osób pracujących w danej firmie długo, bo wtedy wiąże ich trzymiesięczny okres wypowiedzenia. W takiej sytuacji wypowiedzenie umowy o pracę za porozumiem stron pozwala rozwiązać umowę o pracę bardzo szybko.

Zgoda obu stron przy wypowiedzeniu umowy

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem może nastąpić tylko w sytuacji, gdy obie strony zgodzą się na takie rozwiązanie. Pracodawca może nie zgodzić się na wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, a pracownik nie może tego uznać za naruszenie jego praw pracowniczych.

W sytuacji, gdy pracodawca nie wyraża zgody na takie rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, pracownikowi jest zobowiązany złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Niektóre firmy, którym zależy na pozyskiwaniu specjalistów i osób z wysokimi kompetencjami, zgadzają się na poczekanie na odpowiedniego pracownika przez czas okresu wypowiedzenia, które w niektórych przypadkach trwa prawie cztery miesiące.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumiem stron - wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron nie jest skomplikowane z formalnego punktu widzenia. Trzeba pamiętać, że nie trzeba złożyć takiego wypowiedzenia na piśmie. Wystarczy ustna deklaracja potwierdzona przez obie strony. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron nie trzeba podawać powodów takiej decyzji. Najważniejszym jednak jest to, by określić terminu, w którym ma dojść do rozwiązania stosunku pracy.

Pracownik może zaproponować swoją datę rozwiązania umowy. Jeśli pracodawca nie zgadza się na nią i podaje własną datę, to składa swojemu pracownikowi kolejną ofertę, którą pracownik musi przyjąć, aby weszło w życie wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Kiedy data nie zostanie sprecyzowana, przyjmuje się za nią datę zawarcia porozumienia.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest dobrym wyborem dla tych, którym zależy by szybko odejść z pracy.

Poniżej prezentujemy wzór wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)