Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wysokość składek ZUS. Kto jest płatnikiem składek?

0
Podziel się:

Wysokość składek ZUS z uwagą śledzą wszyscy przedsiębiorcy. To on nich w dużej mierze zależy rentowność biznesu i koszty związane z zatrudnieniem pracowników.

 Podstawa wymiaru składek ZUS ma limit
Podstawa wymiaru składek ZUS ma limit (Shutterstock.com)

Składki ZUS, które muszą opłacać przedsiębiorcy i pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę, są obowiązkowego. Pieniądze odprowadzane na ubezpieczenie społeczne w formie składek finansują emerytury, renty i różne zasiłki. Każdy płatnik musi sam naliczyć i opłacić sobie składki na ubezpieczenie społeczne.

Ile wynoszą składki ZUS?

Wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe określana jest w procentach. Wartość procentowa jest stała dla wszystkich. Wyjątek stanowi ubezpieczenie wypadkowe. Tutaj wysokość składki zależy od tego, jaki rodzaj pracy jest wykonywany. Wszystkie zasady opisujące sposób obliczania składek ubezpieczenia określają przepisy ustawy o ubezpieczeniach społecznych.

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zwykle płacą minimalne składki. Wysokość minimalnych składek dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (obowiązują do grudnia 2018 r.):

Rodzaj składki Z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym Bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Ubezpieczenia społeczne ** 843,45 778,14
Ubezpieczenie zdrowotne 319,94 zł 319,94 zł
Fundusz Pracy 65,31 zł 65,31 zł
SUMA 1 228,70 zł 1 163,39 zł

Wszystko dlatego, że mogą oni samodzielnie zadeklarować, w jakiej wysokości składki na ubezpieczenie społeczne chcą odprowadzać. W przypadku pracowników składka na ubezpieczenie społeczne zależy od tzw. podstawy wymiaru.

Co to jest podstawa wymiaru składek?

Wysokość podstawy wymiaru, czyli kwoty wyjściowej, od której liczone są składki, może być ustalona różnie. Dla pracowników podstawą wymiaru jest przychód. Podstawa wymiaru składek ma limit. Nie może przekroczyć kwoty, która odpowiada trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Gdy wynagrodzenie przekroczy tę wielkość, to składki od nadwyżki nie są pobierane.

Przedsiębiorca ustala sobie podstawę samodzielnie. Nie może być ona jednak niższa niż określone przez prawo minimum. Gdy mamy już podstawę wymiaru, możemy obliczyć składki na ZUS.

I tak:

– Składka na ubezpieczenie emerytalne: to 19,52 proc. podstawy wymiaru.
– Rentowe: 8 proc podstawy wymiaru.
– Chorobowe: 2,45 proc. podstawy wymiaru.
– Wypadkowe – ustalane przez ZUS.

Składki na ZUS opłacamy do 10. dnia miesiąca (w przypadku składek przedsiębiorców) lub do 15. dnia miesiąca, jeśli płacimy za pracowników. Jednostki budżetowe odprowadzają składki do 5. dnia miesiąca.

Kto płaci składki?

W terminologii ZUS odpowiada za to płatnik. W przypadku pracowników płatnikiem jest pracodawca. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą same opłacić składki za siebie.

Jeśli regulujemy składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, to w równych częściach są one pokrywane przez płatnika składek i ubezpieczonego. Składki na ubezpieczenie chorobowe opłacane są wyłącznie przez ubezpieczonego, a wypadkowe przez płatnika. Osoby, które prowadzą samodzielnie działalność i są płatnikami dla samych siebie, finansują składki w całości.

Składki na ubezpieczenia trafiają do ZUS-u. Każdy ubezpieczony ma w zakładzie ubezpieczeń własne konto, na którym zapisywana jest wysokość składek, które opłacił. Część składki emerytalnej przekazywana jest do otwartego funduszu emerytalnego lub na subkoncie prowadzonym przez ZUS.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)