Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wzory umów. Jakimi zasadami kierować się, opracowując treść umowy?

0
Podziel się:

Wiele umów może być zawieranych przy zastosowaniu zasady swobody umów, czyli co nie jest zabronione, jest dozwolone. Dobrze jednak poznać podstawowe reguły, którymi rządzą się konkretne umowy.

Niektóre rodzaje umów należy opracowywać zgonie z konkretnymi zasadami, np. umowę o pracę na podstawie kodeksu pracy, a umowę sprzedaży na podstawie kodeksu cywilnego
Niektóre rodzaje umów należy opracowywać zgonie z konkretnymi zasadami, np. umowę o pracę na podstawie kodeksu pracy, a umowę sprzedaży na podstawie kodeksu cywilnego (Shutterstock.com, Nonwarit)

Każda umowa powinna być jak najbardziej precyzyjna i jednoznaczna. Dobrze, by określała bardzo dokładnie zakres współpracy, a także szczegółowo opisywała przedmiot, który jest sprzedawany lub darowany. Warto przypomnieć stare porzekadło, że papier wszystko przyjmie. Dobrze jednak wiedzieć, że im bardziej jednoznaczne zapisy, tym mniej problemów w przypadku konfliktowych sytuacji.

Przygotowanie wzoru umowy – czym się kierować?

Przyjdzie taki czas, że każdy z nas stanie przed koniecznością sporządzenia od zera albo podpisania już gotowej umowy. Niezależnie od tego, czy będziemy zamawiającym, czy odbierającym, sprzedającym, czy kupujących umowa musi dobrze zabezpieczyć nasze interesy. Mówi się, że umowa przygotowywana jest na złe czasy. I to prawda. Póki zlecenie realizowane jest bez problemów, to wszystko jest w porządku. Gdy jednak jedna ze stron przestanie rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, może dojść do sytuacji, że trzeba będzie skorzystać z zapisów w umowie, by bronić swoich praw.

Zanim więc przygotujemy jakąś umowę, dobrze jest zapoznać się z wzorami podstawowych umów. Może to być wzór umowy o pracę, wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu albo też darowizny.

Umowa o pracę na przykład regulowana jest przez kodeks pracy i musi zawierać konkretne elementy, jak np. dokładny opis obowiązków, miejsce wykonywania pracy, a także wynagrodzenie.

Umowy kupna-sprzedaży

W przypadku umów kupna-sprzedaży ważne jest dokładne oznaczenie stron, czyli kto sprzedaje, a kto kupuje. Warto wpisać dokładnie co podlega sprzedaży, czyli jaki to przedmiot albo usługa. Jeśli dochodzi do sprzedaży nieruchomości, to wtedy musimy koniecznie pójść do notariusza, żeby taką umowę podpisać.

Umowa sprzedaży jest jedną z najpowszechniejszych umów. Jest ona opisana w kodeksie cywilnym. Zgodnie z zasadami umowy sprzedaży, sprzedawca musi przenieść własność danej rzeczy na kupującego. Innymi słowy, obowiązkiem sprzedawcy jest taką rzecz wydać. Kupujący jest zobowiązany do zapłacenia za taką rzecz. W przypadku umowy sprzedaży nie jest ważna forma, dobrze by była jednak spisana. Jeśli mamy do czynienia z drobnymi czynnościami codziennymi to taka umowa nie musi być w ogóle zawierana.

W przypadku dobrze przygotowanego wzoru umowy można też łatwiej złożyć reklamację. Umowa pozwoli nam dochodzić praw nawet wtedy, gdy np. zgubiliśmy paragon. Staje się wtedy dowodem, że zdecydowaliśmy się odebrać rzecz, a także za nią zapłacić. Umowa potwierdza też, że sprzedawca wydał nam towar bez wad.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)