Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za sobotę w pracy dodatek do pensji czy dzień wolny?

0
Podziel się:

Nawet, jeżeli praca trwała tylko godzinę, pracownik może domagać się w zamian pełnego dnia wolnego.

Za sobotę w pracy dodatek do pensji czy dzień wolny?
(Nyul/Dreamstime.com)

Po pięciodniowym tygodniu pracy musiałeś wezwać pracownika do pracy w sobotę? Nie wiesz czy wypłacić mu dodatek do pensji, czy dać dzień wolny? Sprawdź, do czego zobowiązuje cię Kodeks pracy.

Przyczyny wezwania w sobotę do pracy mogą być różne, od tak zwanych szczególnych potrzeb pracodawcy, poprzez usuwanie awarii, po akcję ratunkową. Jednak za każdy ponad liczbowy dzień pracy, Kodeks pracy zobowiązuje do dania pracownikowi innego dania wolnego do końca okresu rozliczeniowego, czyli np. do dziesiątego dnia kolejnego miesiąca.

Dzień wolny przysługuje pracownikowi niezależnie od tego, jak długo wykonywał swoje zadania. Nawet, jeżeli jego praca trwała tylko godzinę, pracownik może domagać się w zamian pełnego dnia wolnego. Również termin musi być skonsultowany z pracownikiem.

Pracodawca nie ma możliwości wyboru czy zrekompensować ten dzień dodatkiem do pensji czy dniem wolnym. Ustawa nie daje możliwości wypłaty żadnego dodatkowego wynagrodzenia pracownikowi, który przyszedł do pracy dodatkowo w dniu wolnym.

Pracodawcy grozi kara grzywny za nieudzielenie dnia wolnego takiemu podwładnemu, gdyż jest to traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Jednak w przypadku, kiedy nie było możliwości dania dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego np. z powodu zwolnienia lekarskiego pracownika i termin zostaje przekroczony, pracodawca ma możliwość wypłacenia pracownikowi dodatku do pensji wysokości pełnego dziennego wynagrodzenia.

Jeśli jednak praca przedłuży się ponad normowane 8 godzin, to oprócz tych dodatkowych stu proc. pracodawca ma obowiązek wypłacenia dodatkowego wynagrodzenia do pensji, w wysokości 50 proc. stawki wynagrodzenia za godzinę, naliczanego za każdą dodatkową godzinę pracy pracownika. W przypadku pracy w nocy, albo w święto lub w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi za pracę właśnie w niedzielę lub w święto, stawka ponad normatywnego czasu pracy również będzie równa stu procent wynagrodzenia.

Artykuł powstał na podstawie materiałów Państwowej Inspekcji Pracy.

praca
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)