Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zakład fryzjerski. Jak otworzyć?

2
Podziel się:

Zakład fryzjerski jest dobrym pomysłem na biznes. Część fryzjerów stawia na specjalizację, inni decydują się klientów obsługiwać kompleksowo, dorzucając usługi związane z urodą.

Siedziba zakładu fryzjerskiego musi spełniać określone warunki lokalowe
Siedziba zakładu fryzjerskiego musi spełniać określone warunki lokalowe (pixabay.com / CC0)

Zakład fryzjerski jest dobrym pomysłem na biznes. Spora grupa salonów nie przypomina już osiedlowych obskurnych lokalików. Część fryzjerów stawia na specjalizację, inni decydują się klientów obsługiwać kompleksowo, dorzucając usługi związane z urodą.

Zakład fryzjerski z definicji zajmuje się świadczeniem usług pielęgnacji włosów, poprzez ich mycie, obcinanie i układanie, a także golenia brody i wykonaniem podobnych czynności. Coraz częściej w salonie fryzjerskim można też skorzystać z usług kosmetyczki

Jak założyć zakład fryzjerski – wymagania

Działalność zakładów fryzjerskich nie jest regulowana. Może więc taką firmę otworzyć każdy. Najpopularniejszą formą działalności zakładu fryzjerskiego jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Przy większej skali możliwa jest spółka kapitałowa albo osobowa. Dozwolone są prawie wszystkie formy prawne, prócz spółki partnerskiej.

Jeśli fryzjer zdecyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą, musi wiedzieć, że to najprostszy model prowadzenia firmy. Formalności jest niewiele, a ewidencja finansowa też nie jest trudna. Przy takiej formule fryzjer to firma. Odpowiada w całości za wszystkie zobowiązania. Z drugiej strony wszystkie dochody są wyłącznie jego.

PKD zakładu fryzjerskiego

Zakładając działalność, trzeba określić PKD, czyli określoną klasyfikację działalności. W przypadku zakładu fryzjerskiego jest on taki sam jak dla zakładu kosmetycznego: 96.02 Z. Jeśli fryzjer będzie też wytwarzał peruki, to musi wpisać numer PKD 32.99 Z.

Fryzjer może rozliczać podatki na zasadach ogólnych, podatkiem liniowy, ryczałtem lub kartą podatkową

VAT i zakład fryzjerski

Większość klientów zakładu fryzjerskiego to klienci indywidualni, którzy nie są upoważnieni do odliczenia podatku VAT. W związku z tym warto rozważyć wybranie zwolnienia z podatku VAT. Usługi będą wtedy tańsze dla klientów. Trzeba jednak pamiętać, że zwolnienie z VAT zależne jest od wysokości obrotów. Nie mogą one być wyższe niż 150 tys. złotych.

W każdym zakładzie fryzjerskim trzeba zainstalować kasę fiskalną. Jeśli przedsiębiorca dopiero zaczyna korzystać z kasy, należy mu się z tego tytułu ulga na zakup tego urządzenia.

Warunki lokalowe dla zakładu fryzjerskiego

Sporo zakładów fryzjerskich ma stałe siedziby. Zanim więc wybierzemy miejsce, dobrze będzie poznać warunki, jakie musi spełnić taki lokal. Są one identyczne dla zakładów kosmetycznych, fryzjerskich, odnowy biologicznej i tatuażu.

Wejście do salonu fryzjerskiego nie może prowadzić przez pomieszczenia niezwiązane z salonem. W salonie musi być umywalka z zimną i ciepłą wodą, także miejsce, w którym fryzjer może spożyć posiłek.

Zakład fryzjerki musi mieć też toaletę, wyposażoną w miskę ustępową, umywalkę z ciepłą i zimną wodą, a także dozownik z mydłem w płynie i ręczniki jednorazowe. W uzasadnionych przypadkach Sanepid może wyrazić zgodę, by fryzjer i jego klienci korzystali z toalety, która bezpośrednio nie przynależy do zakładu, ale znajduje się np. w budynku.

Salon fryzjerski musi mieć też szafę do przechowywania kosmetyków, miejsce do trzymania brudnej i czystej bielizny fryzjerskiej. Czysta bielizna musi być przechowywana w higienicznych warunkach. Brudna bielizna i odzież robocza musi być schowana w zamykanych i oznaczonych pojemnikach. Brudna bielizna powinna być prana poza zakładem. Jeśli jednak w zakładzie fryzjerskim jest osobne pomieszczenie do prania, to wtedy można tam wyczyścić bieliznę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
kataro
2 lata temu
Łapcie - wyposazenie-salonu-fryzjerskiego.pl Pewnie, że warto. Komplet wyposażenia kosztuje, ale w sieci taniej. Poza tym start każdego biznesu wiąże się ze sporymi wydatkami i o tym wszystkim trzeba pamiętać. Co wy na to?
karotos
4 lata temu
Berberis - polecam, duża zmiana in plus, zdecydowana, mocna poprawa. I powiedzmy sobie szczerze - przy takiej skali działania, jak obecnie, ciężko o wyniki bez wsparcia ze strony oprogramowania. Właściwie chodzi tutaj o dopilnowanie podstaw i wszystko powinno być OK.