Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zasiłek dla bezrobotnych - zasady przyznawania

1
Podziel się:

Otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych związane jest z koniecznością wykazania odpowiedniego okresu zatrudnienia. Gdy spełnione będą konkretne warunki, bezrobotny może otrzymać zasiłek.

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tylko wtedy, gdy bezrobotny spełnia określone warunki
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tylko wtedy, gdy bezrobotny spełnia określone warunki (Pixabay.com/Domena publiczna)

Podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest możliwość wykazania odpowiedniego okresu zatrudnienia. Jeśli bezrobotny jest w stanie potwierdzić okres zatrudnienia, może otrzymać zasiłek. Jego wysokość zmienia się co roku.

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Żeby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim:

 • trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy;
 • mieć przynajmniej rok stażu pracy;
 • udowodnić, że przez przynajmniej 365 dni się pracowało w okresie 18 miesięcy, które poprzedzają zarejestrowanie w urzędzie pracy;
 • w pracy tej otrzymywać przynajmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzano składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy.

Warto też zdawać sobie sprawę, że zasiłek dla bezrobotnych będzie wypłacony, jeśli urząd pracy nie posiada właściwej dla wnioskodawcy propozycji pracy albo stażu. Sam fakt bycia bezrobotnym nie świadczy o tym, że automatycznie otrzyma on zasiłek dla bezrobotnych.

Do okresu zatrudnienia, który liczy się do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych, można wliczać zatrudnienie, za które otrzymywano przynajmniej minimalne wynagrodzenie, a także:

 • okres urlopu wychowawczego;
 • okres przebywania na umowie agencyjnej albo umowie zleceniu, o ile podstawa była równa lub wyższa minimalnemu wynagrodzeniu;
 • czas prowadzenia działalności gospodarczej, gdy płaciło się mały ZUS;
 • okres odbywania zasadniczej służby wojskowej;
 • okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Kto nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych?

Zasiłek nie przysługuje, jeśli w ciągu pół roku od chwili zarejestrowania w urzędzie, wnioskujący rozwiązał stosunek pracy, chyba że nastąpiło to z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy albo wypowiedzenie zostało złożone, bo wnioskujący o zasiłek zmienił miejsce zamieszkania albo gdy rozwiązanie umowy było przeprowadzane w trybie bez wypowiedzenia z powodu naruszenia podstawowych obowiązków przez pracodawcę, albo wnioskodawca był zwolniony dyscyplinarnie.

Zasiłek dla bezrobotnych i rejestracja w urzędzie

Gdy osoba bezrobotna zarejestruje się w urzędzie pracy, to po 7 dniach przysługuje mu zasiłek dla bezrobotnych. Zasiłek przyznawany jest na 6 lub 12 miesięcy. Długość wypłaty zasiłku zależy od tego, jak duża jest stopa bezrobocia w danym terenie.

Bezrobotny musi powiadomić urząd pracy, gdy podejmie pracę zarobkową, rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej albo w inny sposób utraci status bezrobotnego. Żeby powiadomić urząd, ma 7 dni.

Utrata zasiłku dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych można stracić. Podstawową przyczyną jest odmowa przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo odmowa wykonania robót publicznych, a także niewzięcie udziału w szkoleniu lub stażu. W takiej sytuacji nie dość, że traci się zasiłek, to jeszcze jest się wykreślonym z rejestru bezrobotnych. Można ponownie starać się o status bezrobotnego po 120 dniach.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od stażu pracy:

 • poniżej 5 lat – 80 proc. zasiłku,
 • od 5 do 20 lat – 100 proc. zasiłku,
 • powyżej 20 lat – 120 proc. zasiłku podstawowego.

Od 1 czerwca 2018 zasiłek podstawowy to w ciągu pierwszych 3 miesięcy: 847,80 zł brutto (730,50 zł netto), później 665,70 zł brutto (583,79 zł netto).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
CHCEMY KRÓLA
rok temu
powinna byc emerytura 3 progowa np 2000 2500 3000 w zaleznosci od składek zgromadzonych i tak połowa facetów nie dozywa smutne....