Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zasiłek opiekuńczy dla pracownicy w ciąży

0
Podziel się:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Zasiłek opiekuńczy dla pracownicy w ciąży
(PAP/Andrzej Rybczyński)

*Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru. Nie ma znaczenia fakt, że okres sprawowania opieki przypada na okres ciąży. *

W przypadku zasiłku opiekuńczego nie jest przewidziany okres ubezpieczenia wymagany do nabycia prawa do tego zasiłku, czyli okres wyczekiwania.

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany w przypadkach, w których pracownik nie może wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce lub ojcu dziecka, jeżeli oboje są zatrudnieni.

_ Zasiłek opiekuńczy wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. _ Zasiłek opiekuńczy przysługuje z tytułu sprawowania opieki nad:
zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 - w ściśle określonych przypadkach,
chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
innym chorym członkiem rodziny, w tym chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat.

Co z okresem wyczekiwania?

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany niezależnie od tego, po jakim okresie od zatrudnienia pracownika zachodzi konieczność sprawowania przez niego opieki. Taki okres ubezpieczenia (tzw. okres wyczekiwania) jest przewidziany dla zasiłku chorobowego.

Jakie dokumenty uprawniają do wypłaty świadczenia?

Pracownica, która dostarczyła zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ma prawo do zasiłku opiekuńczego za okres sprawowania opieki w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. Do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku opiekuńczego pracownicy niezbędne jest złożenie przez nią wniosku o zasiłek opiekuńczy na druku ZUS Z-15.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko, które przebywa w szpitalu

Zasiłek opiekuńczy może przysługiwać także wówczas, gdy opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem, które przebywa w szpitalu. O tym, że zachodzi konieczność zapewnienia przez jednego z rodziców opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu, orzeka lekarz leczący dziecko, wystawiając zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)