Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zasiłek opiekuńczy przedsiębiorcy - jaki kod w Płatniku?

0
Podziel się:

Na skutek zmiany zasad wypłacania zasiłków opiekuńczych pojawił się problem w wypełnianiu raportów ZUS za osoby otrzymujące te świadczenia.

*Od 16 marca br. osoby dobrowolnie opłacające składkę chorobową mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny. *
Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 6 marca 2007 r. sygn. akt P 45/06 (Dz. U. z dnia 16 marca 2007 r. Nr 47, poz. 318)

Prawo do zasiłku opiekuńczego przyznano m.in. osobom prowadzącym własne firmyfirmy *oraz osobom współpracującym, osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej, *zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług.

Od dnia ogłoszenia wyroku, tj. 16 marca br., wszystkie osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nabyły prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny.

Prawa do zasiłku nie mają, jeśli opiekę sprawują nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia lat 8, w przypadku:

  1. nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
  2. porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  3. pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Jak wykazać w raporcie RSA wypłatę zasiłku opiekuńczego, jeśli wypłata dotyczyła osoby dobrowolnie opłacającej składki na ubezpieczenie chorobowe?

Obecna wersja programu Płatnik nie pozwala na potraktowanie wypłaty zasiłku opiekuńczego dla osoby z dobrowolnym chorobowym w taki sam sposób, jak w przypadku osób ubezpieczonych obowiązkowo (kod 312 w raporcie RSA).

Do czasu wprowadzenia nowej wersji programu płatnicy składek muszą stosować inny kod tytułu ubezpieczenia, tak aby program pozwolił na rozliczenie w raporcie RSA wypłaconych zasiłków opiekuńczych.

Jak informuje ZUS, zasiłki opiekuńcze wypłacane osobom z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (np. zleceniobiorcom) wykazywać należy w raporcie RSA z kodem tytułu ubezpieczenia: 50 00 X X. Takie same zasady powinni stosować płatnicy wypełniający papierowe wersje dokumentów.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)