Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zasiłek rodzinny. Kryteria dochodowe i dodatki do zasiłku

0
Podziel się:

Zasiłek rodzinny ma za zadanie częściowo pokryć koszty utrzymania dziecka. Jest zależny od dochodów w rodzinie. Zobacz, jakie są kryteria dochodowe i jaka jest wysokość zasiłku rodzinnego.

Osoby, które otrzymują zasiłek rodzinny, mogą też ubiegać się o różne dodatki pieniężne
Osoby, które otrzymują zasiłek rodzinny, mogą też ubiegać się o różne dodatki pieniężne (East News, Tomasz Rytych)

Komu przysługuje zasiłek rodzinny?

Z budżetu państwa udzielana jest różnego rodzaju pomoc dla określonych grup. Sporo miejsca w tej grupie zajmują zasiłki i inne świadczenia pomocowe. Jednym z nich jest zasiłek rodzinny.

Głównym celem zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Zasiłek rodzinny to pomoc dla rodzin w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Zależy głównie od dochodu w rodzinie. Im mniej pieniędzy przypada na jednego członka rodziny, tym większa szansa, że taki zasiłek będzie udzielony.

Zasiłek rodzinny, a także dodatki przysługują rodzicom lub też jednemu z rodziców albo osobie, która jest prawnym opiekunem dziecka. Zasiłek rodzinny może być też wypłacony osobie, która faktycznie opiekuje się dzieckiem, o ile taka osoba wystąpi z wnioskiem do sądu rodzinnego o to, by przysposobić dziecko, a także osobie, która się uczy, o ile kontynuuje naukę w szkole wyższej.

Zasiłek rodzinny należny jest to momentu, w którym dziecko kończy 18 lat życia lub nauki w szkole, ale nie dłużej niż do czasu, kiedy dziecko skończy 21 lat lub 24 lata, gdy kontynuuje naukę w szkole wyższej i ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kryteria dochodowe dla zasiłku rodzinnego

Podstawą otrzymania zasiłku rodzinnego jest spełnianie kryterium dochodowego. Kryterium dochodowe ustalane jest co trzy lata. Aktualnie, od 1 listopada 2018 roku do 31 października, kryterium dochodowe dla zasiłku rodzinnego wynosi: 674 zł na osobę w rodzinie lub 764 zł na osobę, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Jeśli kryterium dochodowe jest spełnione, to wypłacany jest zasiłek rodzinny. Wynosi on miesięcznie:

  • 95 zł na dziecko do ukończenia 5 lat;
  • 124 zł na dziecko do ukończenia 18 lat;
  • 135 zł na dziecko powyżej 18 lat.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Jeśli otrzymujemy zasiłek rodzinny, możemy starać się o liczne dodatki. Są to m.in.:

  • dodatek przysługujący z tytułu urodzenia dziecka;
  • dodatek ze względu na opiekę nad dzieckiem, gdy ubezpieczony przebywa na urlopie wychowawczym;
  • dodatek z powodu wychowywania dziecka samotnie;
  • dodatek do kształcenia i rehabilitacji dziecka, które jest niepełnosprawne;
  • dodatek w związku z wychowywaniem dziecka w rodzinie wielodzietnej;
  • dodatek związany z uczeniem się dziecka w szkole poza miejscem zamieszkania.

Kiedy nie należy się zasiłek rodzinny?

Zasiłek rodzinny nie będzie mógł być wypłacony samotnemu rodzicowi w sytuacji, gdy nie przyznano mu alimentów na dziecko. Chyba że drugi rodzic nie żyje. Zasiłek rodzinny nie będzie też wypłacony, jeśli dziecko przebywa w ośrodku, który zapewnia całodobowe utrzymanie lub jeśli przebywa w rodzinie zastępczej. O zasiłek rodzinny nie można też wystąpić, jeśli dziecko wstąpiło w związek małżeński lub otrzymuje zasiłek na własne dziecko. Zasiłek rodzinny nie będzie mógł być pobierany, jeśli członek rodziny otrzymuje zasiłek rodzinny za granicą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)