Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrudniamy współpracownika w firmie. Jakie możliwości i obowiązki?

0
Podziel się:

Sprawdź, na jakich warunkach najlepiej nawiązać współpracę.

Zatrudniamy współpracownika w firmie. Jakie możliwości i obowiązki?
(GlobalStock/iStockphoto)

O ile większość jednoosobowych działalności gospodarczych zakładana jest w pojedynkę, o tyle z czasem może się to zmienić. Jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem, w pewnym momencie pojawia się konieczność zatrudnienia dodatkowych _ rąk do pracy _. Wówczas pierwszą kwestią, którą musi rozstrzygnąć przedsiębiorca, jest forma współpracy z przyszłym współpracownikiem.

Na jakiej podstawie nawiązać współpracę?

Pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć przed nawiązaniem współpracy dotyczy jej charakteru. Ta kwestia decyduje o tym, na jakiej podstawie warto współpracować z pracownikiem lub zleceniobiorcą.

Podstawą współpracy między jednoosobowym przedsiębiorcą, a pracownikiem może być:

 • - umowa o pracę,
 • - umowa o współpracy z osobą, która ma zarejestrowaną własną działalność,
 • - umowa cywilnoprawna (umowa o dzieło albo umowa zlecenia) z osobą fizyczną.

Decyzję należy podjąć biorąc pod uwagę status współpracownika, a także tego w jakim zakresie niezbędne jest wsparcie oraz czego konkretnie ma dotyczyć.

Kiedy warto wybrać umowę o pracę?

O zatrudnieniu pracownika na podstawie umowy o pracę warto myśleć w zasadzie tylko wówczas, gdy przedsiębiorca potrzebuje stałego i długoterminowego stanowiska pracy. Taki pracownik będzie do dyspozycji w najszerszym zakresie, ale jednocześnie oznacza stałe koszty i szereg obowiązków, które w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej mogą być kłopotliwe.

Decyzja o zatrudnieniu osoby _ na etat _ wiąże się z szeregiem obowiązków takich jak m.in.:

 • - zgłoszenie pracownika do ZUS i płacenie za niego składek ubezpieczeniowych,
 • - prowadzenie ewidencji wynagrodzeń,
 • - rozliczanie i odprowadzanie podatku od dochodów pracownika,
 • - skierowanie na badania lekarskie (na koszt przedsiębiorcy) itp.

Ponadto zatrudnionemu przysługują wszystkie uprawnienia przewidziane w kodeksie pracy, w tym zwłaszcza płatny urlop. W zamian za to pracownik pracuje w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego ścisłym nadzorem. W przypadku innego rodzaju umów współpraca ma charakter znacznie luźniejszy.

Gdy współpracownik ma własną firmę

Oczywiście nie w każdej firmie pracownik etatowy jest potrzebny, zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju. Do konkretnych zleceń można nawiązać współpracę w mniej zobowiązujący sposób.

Wielu przedsiębiorców nawiązuje współpracę z kimś kto sam prowadzi działalność gospodarczą, minimalizując w ten sposób formalności związane z zatrudnieniem pracownika. Wówczas można uzyskać wspomniane dodatkowe _ ręce do pracy _ bez dużej ilości obowiązków. Rozliczenie następuje na podstawie faktury, która może być wystawiana na podstawie umowy o współpracy, aczkolwiek taka umowa nie jest w praktyce niezbędna (choć może być przydatna, np. w razie sporu).

Współpracownik-przedsiębiorca samodzielnie oblicza zaliczki na podatek dochodowy i dokonuje rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym, a przede wszystkim sam za siebie płaci składki ZUS.

Oczywiście może jednak się zdarzyć, że potencjalny współpracownik nie prowadzi działalności gospodarczej. W takim przypadku pozostaje trzecia możliwość czyli nawiązanie współpracy na podstawie umowy o dzieło lub umowa zlecenia.

Umowy cywilnoprawne z osobami nieprowadzącymi działalności

W przypadku nawiązywania współpracy z kimś, kto nie ma założonej firmy do wyboru zostają umowy cywilnoprawne, czyli umowa o dzieło i umowa zlecenie. Są to stosunkowo elastyczne formy współpracy pozwalające na dużą dowolność przy ustalaniu warunków, które określa kodeks cywilny, a nie kodeks pracy (jak w przypadku umowy o pracę).

Z umowy o dzieło lub umowy zlecenia warto skorzystać m.in. gdy:

 • - Pomoc w firmie jest potrzebna tylko w określonych okresach w roku, np. praca sezonowa kelnera, sprzedawcy w miejscowościach turystycznych, itp.
 • - Potrzebna jest osoba do wykonania konkretnej czynności np. stworzenia strony internetowej, zaprojektowania logo, przygotowania raportu, wykonania konkretnego projektu, itp.
 • - Potrzebna jest osoba do stałej pomocy (np. kontakty z klientami, prowadzenie magazynu itp.), ale nie jest niezbędne jej zaangażowanie w pełnym wymiarze, w tym wykonywanie doraźnych poleceń, charakterystyczne dla umowy o pracę.

Kiedy dzieło a kiedy zlecenie?

Jeżeli współpraca ma mieć konkretny efekt, który można z łatwością określić, to właściwą jej formą jest umowa o dzieło. Przykłady to strona internetowa, projekt logo, seria artykułów, tłumaczenie, raport, itd. Natomiast w przypadku umowy zlecenia mniej istotny jest rezultat pracy, a bardziej liczy się sposób jej wykonywania. To forma odpowiednia dla takich prac jak bieżące kontakty z klientami (maile, telefony), sprzedaż produktów lub usług, rozdawanie ulotek, ochrona, stała obsługa prawna lub biurowa, itp.

Jeśli chodzi o podatki, to nie ma różnicy pomiędzy tymi dwoma kontraktami. Oba są rozliczane na zasadach ogólnych. Różnica między umową o dzieło a zleceniem jest jednak ważna z uwagi na składki ZUS.

Umowy cywilnoprawne a ZUS - co warto wiedzieć?

Według ogólnej zasady od umowy o dzieło nie trzeba płacić ZUS-u, a od zlecenia zazwyczaj trzeba. Dlatego zastosowanie dzieła wtedy, kiedy należało zastosować zlecenie może być sporym problemem dla przedsiębiorcy.

To podstawowa zasada, od której oczywiście są pewne wyjątki. Jest ich stosunkowo niewiele, ale przynajmniej dwa z nich warto poznać:

 • - umowa o dzieło nakazuje zapłatę ZUS-u tylko, jeśli tę umowę zawiera pracodawca ze swoim obecnym pracownikiem etatowym,
 • - umowa zlecenie nie wymaga zapłaty składek, jeśli jest zawarta ze studentem do 26 roku życia.

Oprócz tego, jeśli wykonawca zawrze jednocześnie kilka umów zleceń z kilkoma różnymi przedsiębiorcami, to może wybrać, od której z tych umów chce, aby odprowadzać składki ZUS. Wtedy pozostałe umowy nie wymagają zapłaty ZUS-u. Ta zasada ma zostać wkrótce zmieniona w wyniku planowanych zmian w _ ozusowaniu _ umów cywilnoprawnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Jesteś VAT-owcem? Na to uważaj Brak niezbędnych dokumentów, źle obliczana kwota podatku i niewłaściwe jego stawki. Sprawdź, na co uważać jeśli jesteś podatnikiem VAT.
Ile musisz zarabiać, żeby założyć firmę Pracodawca nalega, żeby przejść samozatrudnienie? Zobacz, kiedy ci się to opłaci.
Zakładasz firmę? Od tego musisz zacząć Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to podstawa.
działalność gospodarcza
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)