Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrudnianie młodych ma się firmom opłacać

0
Podziel się:

Projekt promujący zatrudnianie młodych powinien być uchwalony przez Sejm jeszcze w tym miesiącu - zapowiedział wiceminister pracy Jacek Męcina.

Zatrudnianie młodych ma się firmom opłacać
(Goodluz/iStockphoto)

Sejm ma się jeszcze w tej kadencji zająć projektem ustawy zakładającej, że przy zatrudnianiu osób do 30. roku życia część kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne będzie refundowana pracodawcy przez państwo.

Projekt promujący zatrudnianie młodych powinien być uchwalony przez Sejm jeszcze w tym miesiącu - zapowiedział wiceminister pracy Jacek Męcina. Chodzi o złożony w czerwcu przez posłów PO i PSL projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Projekt przewiduje, że przy zatrudnianiu osób do 30. roku życia część kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne będzie refundowana pracodawcy przez państwo. Warunkiem jest zatrudnienie na rok w pełnym wymiarze czasu pracy. W zamian za pomoc w opłacaniu składek pracodawca miałby obowiązek utrzymania zatrudnienia takiego młodego pracownika przez kolejny rok. W sumie - dwa lata.

Wiceminister Męcina zaznaczył, że do projektu wniesione zostaną pewne korekty. Chodzi między innymi o wyeliminowanie możliwości wypierania przez młodych ludzi innych pracowników. Dofinansowanie będzie więc otrzymywał tylko taki pracodawca, który nie zwalnia ze swoich przyczyn.

Z badania agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad wynika, że dla połowy pracodawców kluczowe w przyjmowaniu nowych ludzi są staż pracy i doświadczenie zawodowe. Projektowana zmiana może więc być szansą dla młodych na łatwiejsze wejście na rynek zatrudnienia. Wprowadzenie takiej zmiany poparło 85 procent badanych pracodawców.

Zobacz także: Zobacz także: Ta branża rośnie o 15 proc. rocznie i wciąż zatrudnia
wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)