Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

0
Podziel się:

Aby zawiesić działalność gospodarczą, wystarczy złożyć jeden druk w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Instytucja sama przekazuje tę wiadomość dalej, więc przedsiębiorca nie musi pamiętać o wyrejestrowaniu się z ZUS. Co jednak ze składkami na ubezpieczenie?

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS
(Fotolia)

Na podstawie otrzymanego formularza CEIDG z informacją o zawieszeniu firmy, ZUS przygotuje odpowiednie dokumenty wypisujące płatnika składek (na druku ZUS ZWPA) i osobę prowadzącą działalność gospodarczą z ubezpieczeń społecznych (na formularzu ZUS ZWUA)
. Dokona także wyrejestrowania osób współpracujących (ZUS ZWUA) oraz członków rodziny (ZUS ZCNA).

Płatnik otrzyma informację o sporządzonych dokumentach za pośrednictwem odrębnego pisma. Osoby przestaną być ubezpieczone od pierwszego dnia zawieszonej działalności aż do momentu jej wznowienia.

Przez cały okres zawieszenia funkcjonowania firmy, przedsiębiorca nie składa do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentów rozliczeniowych (zgodnie z art. 36a ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Jeśli jednak w dalszym ciągu zatrudnia osoby np. na umowę zlecenie, musi to robić. Taka sytuacja uniemożliwia jednak wyrejestrowanie takiego płatnika przez ZUS.

*Składki ZUS w trakcie miesiąca *

Nie zawsze udaje się zawiesić działalność równo z początkiem nowego miesiąca. W sytuacji, gdy przedsiębiorca wypełni formularz CEIDG-1 w trakcie jego trwania, składki na ubezpieczenia społeczne powinny zostać obliczone proporcjonalnie do liczby dni i mogą obejmować cały okres zawieszenia.

Obowiązującą kwotę minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne należy podzielić przez liczbę dni kalendarzowych w miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie działalności. Uzyskaną liczbę dni należy pomnożyć przez liczbę dni, kiedy przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym w dniach z działającą firmą (z sobotami i niedzielami).

Regulowania składek zdrowotnych można natomiast zaprzestać jedynie w sytuacji, gdy okres zawieszenia obejmuje pełen miesiąc kalendarzowy. Jeśli funkcjonowanie firmy zostanie wstrzymane w trakcie miesiąca, składkę należy opłacić w pełnej wysokości. Później nie trzeba tego robić.

Przykład

Zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie miesiąca wymaga złożenia deklaracji do ZUS na druku ZUS DRA. Dokument dotyczy miesiąca, w którym działalność była jeszcze częściowo prowadzona. Należy podać podstawy do obliczenia składek ustalone proporcjonalnie do liczby dni w danym miesiącu.

Przedsiębiorca może dobrowolnie, na swój wniosek, podlegać ubezpieczeniu rentowemu, emerytalnemu i zdrowotnemu. Nie ma jednak możliwości korzystania z ochrony chorobowej lub wypadkowej.

Więcej o zawieszeniu działalności gospodarczej można przeczytać tutaj.

baza wiedzy
zakładam firmę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)