Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Złe prawo boli. Więcej "czarnych barier"

0
Podziel się:

W ubiegłym roku przybyło barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej – wynika z Czarnej Listy Barier, którą po raz ósmy przedstawiła PKPP Lewiatan.

Złe prawo boli. Więcej "czarnych barier"
(Zimmytws/Dreamstime)

W ubiegłym roku przybyło barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej - wynika z _ Czarnej Listy Barier _, którą po raz ósmy przedstawiła PKPP Lewiatan. _ _

- _ Nie poprawił się sposób stanowienia prawa, tryb uchwalania nowych przepisów jest zbyt pośpieszny i uniemożliwia rzetelną ocenę merytoryczną i prawną poszczególnych zapisów _ – mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Przedsiębiorcy ponoszą szczególnie wysokie koszty związane z rejestracją i upadłością firmy, realizacją obowiązków podatkowych, prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, rozstrzyganiem sporów i dochodzeniem należności, realizacją inwestycji budowlanych. Porażką rządu zakończyło się wprowadzenie _ jednego okienka _, w którym można byłoby szybko zarejestrować firmę.

W 2010 roku rząd dokonał blisko 40 nowelizacji ustaw podatkowych, ale w ich wyniku liczba barier podatkowych nie została ograniczona, a nawet uległa wydłużeniu. Największym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest możliwość wystawiania faktur VAT w wersji elektronicznej.

_ Jeżeli podwyżka VAT była nieunikniona ze względu na sytuację finansów publicznych, to szkoda, że nie wykorzystano jej do ujednolicenia stawek tego podatku. Przedsiębiorcy ponieśli wysokie koszty operacji bez korzyści w postaci uproszczenia systemu _ - wskazuje Lewiatan.

W ustawodawstwie pracy niewiele się zmieniło: pozytywnie oceniamy nowelizację ustawy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, negatywnie zaś wprowadzenie dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli - piszą przedsiębiorcy w swoim raporcie.

Droga do pozwolenia na budowę nie uległa skróceniu. Nadal bolączką jest przewlekłość i nieprzewidywalność procedur administracyjnych Także nadal brak decyzji co do zasad przyznawania nieodpłatnych pozwoleń na CO2 oraz przeznaczenia środków uzyskanych z aukcji pozwoleń CO2. Utrzymane zostały ceny regulowane energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Związane z tymi regulacjami ryzyko zniechęca do inwestowania.

Postęp we wdrażaniu e-administracji następuje: wprowadzono elektroniczny rejestr ksiąg wieczystych i elektroniczne postępowanie w sądzie. Ale nadal możliwości elektronicznego kontaktowania się z urzędami publicznymi są ograniczone.

_ Niestety, wiele projektów nad którymi trwają prace niesie zagrożenia: nowelizacja prawa zamówień publicznych umożliwi arbitralne wykluczanie i szantażowanie wykonawców, projekt ustawy o utrzymaniu czystości w gminach nie gwarantuje zachowania uczciwej konkurencji, ustawa o refundacji leków obciąży firmy farmaceutyczne dodatkowym podatkiem i ryzykiem _ - podsumowuje Lewiatan.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rzad;chce;ulzyc;firmom;w;obowiazkach,20,0,769300.html) Rząd chce ulżyć firmom. W obowiązkach Chce by przedsiębiorcy nie musieli co miesiąc informować o płaceniu składki zdrowotnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t104254.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/prawo;i;urzednicy;przeszkadzaja;budowlancom,42,0,685610.html) Prawo i urzędnicy przeszkadzają budowlańcom Blisko połowa właścicieli firm skarży się na biurokrację.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)