Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zmiana nazwy firmy. Jak to zrobić?

0
Podziel się:

Gdy prowadzimy działalność biznesową, może się okazać, że zdecydujemy się zmienić nazwę firmy. Czy jest to możliwe? Jak to zrobić?

Nadawanie oraz zmiana nazwy firmie odbywa się poprzez formularz CEIDG-1
Nadawanie oraz zmiana nazwy firmie odbywa się poprzez formularz CEIDG-1 (pixabay.com / CC0)

Rejestrując firmę, trzeba zawsze podać jej nazwę. Nazwa musi spełniać określone wymogi. Nie może np. wprowadzać w błąd co do rodzaju działalności lub wykorzystywać nazwę innego, znanego podmiotu. Jeśli mówimy o jednoosobowej działalności gospodarczej, to konieczne będzie wpisanie do nazwy imienia i nazwiska przedsiębiorcy. Jeśli tego wymogu nie dopełnimy, to CEIDG odmówi rejestracji firmy.

Co musi zawierać nazwa firmy?

Jeśli mamy do czynienia z jednoosobową działalnością gospodarczą to warto wiedzieć, że w nazwie, oprócz imienia i nazwiska mogą znajdować się również zupełnie inne dane. Chodzi tu np. o określenie, które wskazuje na profil firmy (np. piekarnia, albo zakład szewski). W nazwie można użyć też pseudonimu albo innego dowolnie wybranego elementu.

Jak już podkreśliliśmy, nazwa nie może wprowadzać w błąd co do tego, jaki profil działalności będzie prowadzony. Dodatkowo musi się też odróżniać od tych, które działają w tej samej branży.

Podobnie będzie ze wspomnianymi wulgaryzmami. Jeśli taki pojawi się w nazwie, Minister Gospodarki wezwie przedsiębiorcę by ten zmienił nazwę w ciągu 7 dni. Jeśli tego nie zrobi, może być usunięty z CEIDG. Jeśli mamy do czynienia ze spółką cywilną, to w nazwie powinny się znaleźć przynajmniej nazwiska wspólników.

Jak zmienić nazwę firmy?

Jeśli firma zmienia profil działalności, ma słabe wyniki sprzedażowe albo złe skojarzenia z nazwą, to taką nazwę można zmienić. Nie da się usunąć z niej imienia i nazwiska przedsiębiorcy. Oprócz tego może usunąć albo zamienić nieodpowiednie czy też nieaktualne frazy. Zmiana nazwy powinna być zgłoszona na wniosku CEIDG-1 w ciągu 7 dni od dnia jej dokonania.

Wystarczy, że we wniosku zaznaczymy kwadrat dotyczący dokonania zmian, a potem określimy jakiego rodzaju zmiany dokonujemy. Wniosek wystarczy podpisać i złożyć w urzędzie w taki sam sposób jak odbywało się to podczas rejestracji firmy.

Nowa nazwa firmy

Zmieniając nazwę firmy, dobrze jest zastosować najnowsze trendy w tym zakresie. Nazwa powinna być krótka i zwięzła. Oczywiście nie gwarantuje to, że osiągniemy sukces marketingowy, ale pozwoli być lepiej zapamiętaną przez klientów. Specjaliści radzą, by nazwy były nie dłuższe niż pięcioznakowe.

O ile łatwo zaprojektować w ten sposób slogan czy znak, to może się okazać, że trudno będzie znaleźć wolną domenę internetową.

Zmieniając nazwę firmy, warto przy okazji sprawdzić, czy nazwa nie jest już zajęta. Warto też przy okazji ją zastrzec. Rejestracji można dokonać w urzędzie patentowym. Jeśli istnieje już firma o takiej samej nazwie, a na dodatek działa w tej samej branży, to możemy mieć problem z jej rejestracją w urzędzie patentowym. Z CEIDG problemu nie będzie, ale jeśli klienci poczują się oszukani poprzez fakt, że mamy taką samą nazwę, to konkurent może nam wytoczyć sprawę sądową. Wtedy zmiana nazwy firmy będzie nieunikniona.

W przypadku zmiany nazwy nie trzeba korygować faktur i umów ze starą nazwą. Wszystko dlatego, że zawierają one imię i nazwisko przedsiębiorcy, a to jest niezmienne.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)