Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Zmiana w Polskim Ładzie. Ulga dla klasy średniej dla osób na działalności

191
Podziel się:

PiS zgłosi poprawkę wprowadzającą ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ulga ma dotyczyć osób rozliczających się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tys. zł.

Zmiana w Polskim Ładzie. Ulga dla klasy średniej dla osób na działalności
premier Mateusz Morawiecki (PAP, Piotr Polak)

O poprawce, która ma być zgłoszona jeszcze w środę w Sejmie, poinformował Łukasz Schreiber na Twitterze. "Premier Morawiecki rekomendował klubowi PiS zgłoszenie poprawki wprowadzającej ulgę dla klasy średniej dla osób prowadzących JDG, które rozliczają się na skali podatkowej i zarabiają do 13 tys. zł" - napisał poseł.

"Poprawka dotyczy tych, co mają przychód zaliczany do przychodu z dział gosp w przedziale ok 70-132k rocznie. Rozwiązanie zrównujące osoby na skali podatkowej przy uop i jdg. To spowoduje ze do ok 150k rocznie nikt na skali podatkowej nie będzie stratny" – napisał Schreiber.

W projekcie ustawy skierowanej do Sejmu znajduje się zapis, że prawo do tzw. ulgi dla klasy średniej mają podatnicy, którzy uzyskują przychody "ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy w wysokości mieszącej się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł (odpowiednio miesięcznie – dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek – w wysokości od 5 701 zł do 11 141 zł)". Po wprowadzeniu poprawki, o której pisał Schreiber, kategoria podatników mogących z ulgi skorzystać zostanie rozszerzona o osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na zasadach ogólnych (przy użyciu skali podatkowej).

Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

Sama ulga ma kształt algorytmu "w przedziale przychodowym od 68 412 zł do 133 692 zł", który wynika z "kompleksowych zasad podatkowego Polskiego Ładu oraz uwzględnia elementy zasadnicze przy rozliczeniu podatku PIT w ramach źródła stosunek pracy (np. koszty pracownicze, czy składki ZUS i NFZ płacone przez pracowników)".

W środę w Sejmie ma odbyć się drugie czytanie rządowego projektu zmian podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie. Przewiduje on m.in. podwyższenie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla podatników obliczających podatek według skali podatkowej, podwyższeniu do 120 tys. zł progu dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32 proc. stawka podatku, wprowadzeniu ulgi dla klasy średniej, zmianie zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców czy likwidacji możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(191)
Migrant
3 lata temu
Ja sobie zycze jednego: POLEXIT.
hmm
3 lata temu
osoby na jdg nie wrócą na etat ze wstydu. podniosą ceny i będą działać dalej? a płacić będą im ci co nawet buta sobie zawiązać nie potrafią. bo takich ludzi edukacja ostatnimi czasy wypóśćiła. kiedyś było biednie ale ludzie się szanowali i pomagali sobie a teraz... płać płać płać a jak ludzie nie zapłacą to co z cwaniakami...
Normalny
3 lata temu
Nowy podatek nazywać ulgą, przestańcie wklejać te fake newsy z pis-pap
Klasa
3 lata temu
średnia to osoby zarabiające na tyle dużo aby móc dać pracę innym np. ogrodnikowi, opiekunce, prywatnemu nauczycielowi itd. A dochody wymienione w artykule jako dochody klasy średniej na to nie pozwalają.
Czyli
3 lata temu
jednak ktoś będzie stratny a przecież wszyscy mieli zyskać.
...
Następna strona