Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Zmiany w VAT. Ceny w górę nawet o 14 procent

0
Podziel się:

Money.pl policzył, ile będą nas kosztować zmiany w przepisach podatkowych, które chce wprowadzić Ministerstwo Finansów.

Zmiany w VAT. Ceny w górę nawet o 14 procent
(Reporter)

W przyszłym roku zapłacimy więcej za niektóre produkty żywnościowe i usługi. Na przykład filiżanka kawy kosztująca dziś 7 zł podrożeje o złotówkę. Wszystko przez zmiany w ustawie o VAT, które przygotowuje Ministerstwo Finansów. 1 stycznia zmianie mają ulec nie tylko wysokości stawek VAT, ale także sposób rozliczania podatku przez przedsiębiorców.

Nowe regulacje sprawią przede wszystkim, że podrożeje żywność, którą kupujemy w formie gotowych posiłków i dań przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Mrożonki, żywność w puszkach a także pakowana próżniowo są dziś obłożone 5-procentową stawką podatku VAT. Po zmianach ma to być 8 procent. Taka sama podwyżka będzie dotyczyć też lodów. Tym samym ich opodatkowanie zrówna się ze stawką, która już dziś obowiązuje w przypadku usług gastronomicznych.

Jeszcze większa podwyżka czeka nas, jeśli po nowym roku zdecydujemy napić się kawy lub herbaty w kawiarni czy restauracji. Obecnie od takiej usługi odprowadza się 8 procent VAT. Resort finansów chce, by były to aż 23 procenty. Tym samym za filiżankę kawy kosztującą dziś przykładowo 7 zł, 1 stycznia 2013 roku zapłacimy już 8 zł nie licząc inflacji, czyli o blisko 14 procent więcej.

Według informacji, które potwierdziliśmy w Ministerstwie Finansów, nowe regulacje będą też dotyczyć usług pocztowych. Obecnie Poczta Polska jest zwolniona z VAT przy usługach niemających charakteru powszechnego, a więc negocjowanych z klientami indywidualnie. Ministerstwo chce obłożyć takie usługi podstawową stawką VAT wynoszącą obecnie 23 procent. Miałaby ona również obowiązywać w przypadku produkcji programów telewizyjnych i telewizyjnych. Dziś stawka wynosi 8 procent.

- _ Nie szacowaliśmy jeszcze skutków budżetowych, jakie przyniosą te zmiany. Na razie jest na to za wcześnie, bo projekt znajduje się dopiero na etapie konsultacji międzyresortowych. Więcej informacji będziemy w stanie udzielić na początku maja _ - mówi Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów. Jednocześnie wyjaśnia, że zmiany są konieczne, by zharmonizować nasze przepisy podatkowe z tymi, które obowiązują w Unii Europejskiej.

Źródło: Ministerstwo Finansów

  • szacunki

Poza wzrostem niektórych stawek VAT zmieni się również sposób rozliczania tego podatku przez przedsiębiorców. Dziś, poza pewnymi wyjątkami, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, czyli do 7 dni po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi. Po nowelizacji będzie to zawsze ostatni dzień miesiąca, w którym doszło do transakcji, bez względu na to, kiedy została wystawiona faktura. - _ Zniknie też większość wyjątków, co uczyni przepisy prostszymi w stosowaniu _ - twierdzi Wiesława Dróżdż -.

Małgorzata Breda, kierownik zespołu VAT w ECDDP Spółce Doradztwa Podatkowego uważa, że takie rozwiązanie jest logiczne._ - Przepisy w niniejszym zakresie staną się bardziej przejrzyste _- twierdzi. Jednocześnie jednak zwraca uwagę na fakt, że wymusi ona na przedsiębiorcach dodatkowe wydatki. - _ Każda zmiana dotycząca zasad rozliczania podatku VAT niesie za sobą konsekwencję w postaci konieczności poniesienia nakładów finansowych na dostosowanie systemów księgowych oraz przeszkolenie księgowych. Ponadto w początkowym okresie stosowania znowelizowanych przepisów wzrasta liczba popełnianych błędów w rozliczeniach podatkowych _ - przestrzega.

Wiadomo też już, że nie możemy spodziewać się zniesienia zakazu odliczania VAT od paliwa do firmowych samochodów. Ministerstwo Finansów zamierza też przedłużyć obowiązywanie ograniczeń przy odliczaniu VAT od zakupu, najmu i leasingowania aut z kratką. Od 2011 roku można odliczyć jedynie 60 procent podatku i nie więcej niż 6 tys. zł. Wszystko wskazuje na to, że te same limity będą obowiązywały w 2013 roku.

Za to korzystne dla przedsiębiorców powinno być wprowadzenie faktury uproszczonej. Będą mogli ją stosować przy transakcjach, których wartość nie będzie przekraczać 450 zł lub 100 euro. - _ Taka faktura nie będzie zawierała niektórych elementów, które dziś są wymagane. Na przykład wśród danych nabywcy, który jest podatnikiem, będzie potrzebny tylko numer NIP. Faktura nie będzie musiała posiadać ilości i miary dostarczanych towarów, czy cen jednostkowych i upustów oraz kwot podatku w rozbiciu na różne stawki _ - tłumaczy w rozmowie z Money.pl Wiesława Dróżdż.

Eksperci nie mają wątpliwości, że rozwiązanie to będzie dobre dla właścicieli firm._ - Zmiana ta będzie korzystna szczególnie dla drobnych przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji o niewielkich wartościach. Wystawianie faktur, które nie będą musiały zawierać wszystkich wymaganych obecnie elementów będzie dla nich sporym ułatwieniem _ - uważa Małgorzata Breda z ECDDP Spółki Doradztwa Finansowego Sp. z o.o.

Przedsiębiorcy będą mogli też przekazywać droższe prezenty, bez konieczności odprowadzania od nich VAT. - _ Na tyle, na ile pozwalała nam sytuacja budżetowa, postanowiliśmy podwyższyć wartość prezentów niepodlegających opodatkowaniu. Z 10 zł do 20 zł w przypadku prezentów jednostkowych i ze 100 zł do 200 zł w przypadku prezentów wręczanych w ciągu roku jednej osobie _ - poinformowała Wiesława Dróżdż.

Zdaniem ekspertów podniesienie progów było konieczne już od dłuższego czasu. _ - Wśród podatników od kilku lat pojawiały się głosy, że obecne kwoty limitów dla małych prezentów zostały określone na zbyt niskim poziomie. Przy aktualnym poziomie cen na rynku trudno jest bowiem znaleźć prezenty o wartość poniżej 10 zł, które bez zażenowania można przekazać kontrahentom _ - twierdzi Małgorzata Breda. Jak dodaje, mając na uwadze ciągły wzrost cen pożądane byłoby wprowadzenie automatycznego mechanizmu waloryzacji tych progów.

Nowelizacja ustawy o VAT znajduje się obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych. Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Czytaj więcej o zmianach w VAT w Money.pl
Rewolucja w VAT. Ujawnili plany rządu Radykalnie zmieni się filozofia rozliczeń podatkowych przedsiębiorców z urzędem skarbowym.
"Politycy PiS przyklejają sobie brodę i rozdają pieniądze" Jest pomysł na to, jak ulżyć firmom. Podatek mógłby być niższy nawet o 250 zł miesięcznie.
Rozliczanie VAT-u. Uważaj na tę zmianę Zmiana adresu przedsiębiorcy może ale nie musi pociągać za sobą zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT-u.
vat
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)