Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

ZUS ZWUA. Zobacz, jak wypełnić, żeby wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń

0
Podziel się:

Oto niezbędne kroki.

ZUS ZWUA. Zobacz, jak wypełnić, żeby wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń
(Katarzyna Mała/EAST NEWS)

Formularz musisz złożyć, gdy jesteś przedsiębiorcą i rozwiązałeś umowę z pracownikiem. Jeśli tego nie zrobisz, możesz płacić niepotrzebnie nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Druk ZWUA trzeba również wypełniać w kilku innych sytuacjach.

Obowiązek zgłoszenia wyrejestrowującego z ubezpieczeń spoczywa na pracodawcy. Wyjątkiem jest przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który musi zrobić to samodzielnie. Dokument składa się, gdy wygaśnie prawo do ubezpieczenia społecznego, zatem nie tylko w momencie rozwiązania umowy, ale również gdy, na przykład, pracujący na umowę zlecenie nabędzie prawa do emerytury lub znajdzie zatrudnienie w ramach umowy o pracę (i to nowy pracodawca odprowadzi składki za swojego pracownika).

Formularz ZUS ZWUA służy również do korygowania wcześniejszych zgłoszeń, szczególnie w przypadku zmiany kodu tytułu ubezpieczenia. Wtedy płatnik zobowiązany jest złożyć formularz ZWUA, po czym ponownie dokonać zgłoszenia przy pomocy formularze ZUA (więcej na temat zgłaszania do ubezpieczeń przeczytasz tutaj)
.

Na dostarczenie dokumentu do ZUS-u pracodawca ma 7 dni od momentu utracenia przez pracownika prawa do ubezpieczenia. Musi również pamiętać, żeby wyrejestrować ewentualnych członków rodziny, których ubezpieczony zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego. Tego dokonuje jednak przy pomocy formularza ZUS ZCNA (zobacz tutaj, jak go wypełnić), wpisując w polu IV.01 (oraz V.01, jeśli członków rodziny jest więcej) cyfrę 2.

* *Jak wypełnić druk ZUS ZWUA (kliknij, aby pobrać formularz)

Płatnik rozpoczyna wypełnianie dokumentu od zaznaczenia, czy jest to zgłoszenie wyrejestrowania (stawia X w polu 01) czy też korekta wcześniej złożonego druku (X w polu 02).

Blok II

Płatnik składek wpisuje swoje dane identyfikacyjne. Jeżeli przedsiębiorca jest osobą fizyczną, to uzupełnia wszystkie pola. Osoba prawna z kolei może ograniczyć się do wypełnienia rubryk 01, 02 i 06.

Pole 01

Płatnik wpisuje Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP), pomijając występujące w nim kreski.

Pole 02

Numer REGON nadany przez Główny Urząd Statystyczny może mieć 9 lub 14 znaków i należy go wpisać wraz ze wszystkimi występującymi w nim zerami (które niektórzy płatnicy pomijają).

Pola 03-05

Ten wiersz wypełniają tylko płatnicy będący osobami fizycznymi. Uzupełniają numer PESEL oraz serię i numer dokumentu tożsamości, który wybiorą w polu 04. Wpisują w nim 1 (dla dowodu osobistego) lub 2 (dla paszportu).

Pole 06

Nazwa skrócona musi być taka sama, jak ta wpisana we wniosku CEIDG-1. O jego wypełnianiu więcej przeczytasz tutaj.

Pola 07-09

Przeznaczone są tylko dla płatników będących osobą fizyczną. Wpisują oni swoje imię, nazwisko oraz datę urodzenia.

Blok III

Pole 01

Płatnik wpisuje numer PESEL osoby, którą wyrejestrowuje z ubezpieczeń.

Pole 02

Pozostaje puste, chyba że wyrejestrowanie dotyczy osoby zgłoszonej do ubezpieczenia przed 1 września 2011. Wtedy bowiem do rejestracji podawano numer NIP.

Pola 03-04

Wypełnia się analogicznie do pozycji II.04-05.

Pola 05-07

Płatnik uzupełnia dane osoby, którą chce wyrejestrować (na przykład zwolnionego pracownika) – nazwisko (pole 05), imię (pole 06) i datę urodzenia (pole 07).

Blok IV

Pole 01

Kod ubezpieczenia musi być taki sam, jak ten wpisany w części V zgłoszenia ZUS ZUA. O tym, co dokładnie powinien zawierać, przeczytasz tutaj.

Pole 02

Należy wpisać datę wyrejestrowania z ubezpieczeń. Jest nią zawsze dzień następujący po dniu, w którym ustało prawo do ubezpieczenia.

Pole 03

Płatnik podaje trzycyfrowy kod przyczyny wyrejestrowania. Może nim być:

  • 100, w przypadku ustania tytułu do ubezpieczenia,
  • 500, gdy nastąpił zgon osoby ubezpieczonej,
  • 600 dla innej przyczyny wyrejestrowania,
  • 700, jeśli przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej.

Blok V

Płatnik dokonujący wyrejestrowania pracownika wpisuje w polu 01 datę wypełnienia dokumentu (musi przy tym pamiętać, żeby nie była ona późniejsza niż 7 dni od daty podanej w polu IV.02), podpisuje oświadczenie (pole 02) i przybija pieczątkę firmową (pole 03).

Blok VI

Oświadczenie o prawdziwości danych podpisuje osoba wyrejestrowana z ubezpieczeń (na przykład zwolniony pracownik).

Czytaj więcej w Money.pl
Bez tego nie będziesz ubezpieczony Zobacz, jak poprawnie wypełnić specjalny druk zgłoszeniowy.
Wtedy państwo zabierze ci cały alkohol Zobacz, jak nie doprowadzić do takiej sytuacji.
Kupujesz auto? Fiskus tylko na to czeka Jeśli nie złożysz odpowiedniej deklaracji, możesz dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary.
giełda
kraj
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)