Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zwolnienie na poszukiwanie pracy. Kiedy przysługuje i ile trwa?

1
Podziel się:

Możesz o tym nie wiedzieć, ale prawo przewiduje urlop na poszukiwanie pracy. Może się o niego starać pracownik w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca nie może jednak sprawdzić, czy wykorzystuje on ten urlop zgodnie z celem.

O zwolnienie na poszukiwanie pracy można się ubiegać, gdy to pracodawca wypowie pracownikowi umowę
O zwolnienie na poszukiwanie pracy można się ubiegać, gdy to pracodawca wypowie pracownikowi umowę (ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Kodeks pracy pozwala na wzięcie z urlopu w celu poszukiwania pracy. Może się o niego starać pracownik, który znajduje się w okresie wypowiedzenia. To wypowiedzenie musi być przynajmniej dwutygodniowe.

Jak wiadomo, sam okres wypowiedzenia zalicza się do zwykłego czasu zatrudnienia. Pracownik musi wtedy przychodzić do pracy, a przedsiębiorca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy nie dla każdego

Urlop na poszukiwanie pracy możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę. Nie da się wziąć takiego uprawnienia, jeśli to sam pracownik złożył wypowiedzenie, albo został zwolniony dyscyplinarnie.

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę na czas nieokreślony, umowę na czas określony zawartej na więcej niż pół roku, a także na umowie na okres próbny wynoszący 3 miesiące.

Jeśli świadczymy usługi na podstawie umowy zlecenie, nie można skorzystać z urlopu na poszukiwanie pracy.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy na wniosek pracownika

Żeby skorzystać ze zwolnienia na poszukiwanie pracy, pracownik musi poprosić o to pracodawcę, składając do niego wniosek w tej sprawie. Pracodawca powinien takiego urlopu udzielić. Może jednak się na to nie zgodzić w określonych przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja, gdy pracownik, który otrzymał wypowiedzenie, nie przyjął zaproponowanych nowych warunków zatrudnienia albo do czasu upłynięcia połowy wypowiedzenia nie odrzucił tych warunków. Gdy pracodawca nie zgodzi się na urlop na poszukiwanie pracy, a pracownik nie przyjdzie do pracy bez zgody szefa, to może to skutkować zwolnieniem ze skutkiem natychmiastowym

Ekwiwalent za wolne na poszukiwanie pracy

Jeśli pracownik nie wykorzysta przysługujących mu wolnych dni, może wnioskować o odszkodowanie. Ale to nie wszystko. Jeśli okaże się, że pracodawca przywróci pracownika do pracy, to nie musi on zwracać wynagrodzenia, które dostał za te dni wolne. Podobnie będzie w sytuacji, w której pracodawca wraz z wypowiedzeniem daje nam od razu do podpisania wniosek o urlop na cały okres wypowiedzenia (zakładając, że mamy np. 12 dni urlopu i dwa tygodnie wypowiedzenia, pracodawca może wysłać nas na urlop na czas wypowiedzenia, a za pozostałe dwa dni rozliczyć ekwiwalentem).

Ile przysługuje dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Liczba dni wolnych, które przysługują na poszukiwanie pracy, jest uzależniona od długości okresu wypowiedzenia. Wymiar zwolnienia wynosi 2 dni robocze w przypadku dwutygodniowego i miesięcznego wypowiedzenia oraz 3 dni robocze w przypadku wypowiedzenia trwającego 3 miesiące, oraz w okoliczności upadłości lub likwidacji pracodawcy. Nie jest konieczne wykorzystanie przez pracownika przysługującego mu zwolnienia jednorazowo w całości. Możliwe jest udzielanie zwolnienia, jeśli tak wnioskuje pracownik, w częściach. Pracownik nie może skorzystać z tego uprawnienia, jeśli pracodawca w okresie wypowiedzenia zwolni go z obowiązku świadczenia pracy.

Jeśli pracodawca wie, że pracownik już znalazł nową pracę, nie musi pracownikowi udzielać takich wolnych dni.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Wieśka
4 lata temu
A w czym się tu poddawać? Jednej pracy nie dostaniemy? To sru po następną! Ofert jest tyle, że jest w czym przebierac. A nasze piekne CV utworzone najpewniej w generatorze SzybkieCV po prostu musi sie podobac :)