Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zwrot VAT. Kiedy i jak go uzyskać?

0
Podziel się:

Konstrukcja podatku VAT pozwala odliczyć różnicę między podatkiem, który został naliczony w momencie zakupu towarów lub usług, a podatkiem należnym, który jest liczony w momencie sprzedaży.

Zwrot VAT można uzyskać w trzech terminach
Zwrot VAT można uzyskać w trzech terminach (Pat Joyce/Flickr (CC BY-NC 2.0))

Każdy podatnik VAT musi prowadzić rejestru kupowanych i sprzedawanych towarów i usług, tak by na koniec okresu rozliczeniowego dało się przygotować deklarację, która pokazuje podatek należny i naliczony. Zdarzają się sytuacje, że podatek należny będzie wyższy niż podatek naliczony. W takim przypadku trzeba zapłacić różnicę najpóźniej do 25 dnia miesiąca, który następuje po okresie, za jaki się rozlicza.

Dobrze jest pamiętać, że podatek naliczony dotyczy zakupu, a podatek należny, sprzedaży. Jeśli jednak mamy do czynienia z przypadkiem, że naliczony VAT jest wyższy niż VAT należny to podatnik może albo przenieść nadwyżkę na kolejne okresy rozliczeniowe albo poprosić o zwrot takiego podatku. W pierwszej sytuacji nadwyżkę będzie zmniejszała podatek, który trzeba będzie rozliczyć w kolejnych okresach.

Podatnik ma prawo poprosić o zwrot całej kwoty nadwyżki albo jej części. Wtedy pozostała kwota przechodzi na następny okres.

Kiedy otrzymam zwrot VAT?

W przypadku gdy złożona do urzędu skarbowego deklaracja wskazuje na nadwyżkę podatku i konieczność zwrotu, to prawo przewiduje trzy terminy zwrotu VAT:

  • Termin podstawowy, który wynosi 60 dni. W tym wypadku warunkiem otrzymania zwrotu jest złożenie wniosku o zwrot podatku. Jeśli urząd ma wątpliwości, czy takiego zwrotu dokonać to może ten termin wydłużyć. Zawsze jednak musi dostarczyć w ten sprawie postanowienie.
  • Termin przedłużony, który wynosi 180 dni. Może być zastosowany jeśli podatnik nie wykaże żadnej sprzedaży, a w deklaracji pojawią się wyłącznie zakupy.
  • Termin skrócony, który wynosi 25 dni od chwili złożenia deklaracji. Można starać się o zwrot podatku w terminie skróconym jeśli wszystkie faktury, które zostały wykazane w deklaracji zostały opłacone. Trzeba też będzie do deklaracji dołączyć wniosek z uzasadnieniem dlaczego podatek ma być zwrócony w terminie skróconym. Warto to zrobić od razu ze złożeniem deklaracji. Jeśli wniosek o skrócony termin trafi do urzędu później niż deklaracja, to może to być podstawą do tego, żeby odmówić zwrotu.

Żeby skorzystać z terminu skróconego, trzeba spełnić łącznie jeszcze kilka innych warunków:

  • kwoty podatku naliczonego muszą wynikać z faktur, które zostały opłacone z rachunku bankowego, który jest zgłoszony w urzędzie skarbowym,
  • łączna kwota tych należności nie przekracza 15 000 zł,
  • łączna kwota podatku naliczonego, który nie został rozliczony w poprzednich okresach nie jest wyższa niż 3 000 zł,
  • trzeba złożyć dokumenty, które potwierdzają zapłatę podatku,
  • przez kolejne 12 miesięcy, które poprzedzają okres zwrotu być zarejestrowanym jako podatnik VAT, który regularnie składał deklaracje.

Jednym z najważniejszych jest tutaj punkt, o tym, że trzeba zapłacić wszystkie faktury, które zostały wykazane w deklaracji. Mało tego, wszystkie te faktury muszą być opłacone poprzez rachunek bankowy, który jest zgłoszony do urzędu skarbowego. Podatnik musi też przedstawić dowody, które potwierdzają wpłatę.

Ważne jest, że jeśli w podatnik otrzyma fakturę korygującą do transakcji, która wcześniej była już rozliczona na potrzeby zwrotu, to nie ma to wpływu by ubiegać się o taki zwrot.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)