Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Braumberger
|

Zwrot ws. Konstytucji Biznesu. Ministerstwo Finansów wycofuje się z kontrowersyjnych propozycji

258
Podziel się:

Resort kierowany przez Mateusza Morawieckiego przyznaje się do błędu i wycofuje się z ogłoszonych kilka dni temu propozycji. "Głos biznesu jest dla nas ważny, dlatego w reakcji na dotychczasowe opinie kierujemy do dodatkowych analiz część rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy o uproszczeniach podatkowych dla przedsiębiorców" - czytamy w liście przesłanym redakcji.

Zwrot ws. Konstytucji Biznesu. Ministerstwo Finansów wycofuje się z kontrowersyjnych propozycji

Budzący największe protesty przedsiębiorców katalog przychodów i kosztów uzyskania przychodów w PIT oraz CIT, a także zmiana procedury specjalnej w ustawie Prawo celne zostały wyłączone 23 listopada z projektu ustaw - poinformowało ministerstwo. Jak wyliczył money.pl, zmiany dotyczą miliona samochodów zarejestrowanych w polskich firmach.

W projekcie pakietu ustaw składających się na Konstytucję Biznesu, który przedstawił Mateusz Morawiecki, zawarto propozycję, zgodnie z którą, prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem w firmie samochodu osobowego, przysługiwać miało wyłącznie pod warunkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Bez tego do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można by było jedynie połowę odpisów amortyzacyjnych, opłat leasingowych, czynszu najmu i innych wydatków związanych eksploatacją samochodu (paliwo, naprawy, ubezpieczenie).

Jako pierwsza zareagowała Konfederacja Lewiatan, której eksperci stwierdzili, że uwzględniając ogromny nakład pracy związany z udokumentowaniem każdego przejazdu samochodem firmowym, projektodawcy liczą, że przedsiębiorcy, którzy sporadycznie wykorzystują samochód służbowy do celów prywatnych, zrezygnują z połowy odliczenia i zapłacą po prostu wyższy podatek.

- Obecnie nie budzi wątpliwości, że odpisy amortyzacyjne i raty leasingowe stanowią w całości koszt uzyskania przychodu niezależnie od tego, że samochód sporadycznie wykorzystywany jest do celów prywatnych podatnika. Niedawno minister wydał też interpretację indywidualną, w której potwierdził prawo do odliczenia wydatków związanych z eksploatacją samochodu - wskazał Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Reakcja ministerstwa może zaskakiwać, bo rzadko się zdarza, by urzędnicy administracji państwowej otwarcie przyznawali się do błędu.

"Rozwiązania przedstawione w ustawach towarzyszących projektowi ustawy -
Prawo przedsiębiorców należy traktować jako wstępne propozycje, które
zostaną poddane uzgodnieniom międzyresortowym i szerokim konsultacjom
społecznym. Zgłaszane uwagi pozwolą na wypracowanie przepisów,
uwzględniających postulaty środowiska przedsiębiorców" - czytamy w stanowisku przesłanym do redakcji money.pl.

Resort zapewnia, że już w przyszłym tygodniu rozpocznie prekonsultacje pakietu zmian z organizacjami przedsiębiorców skupionymi w Zespole Doskonalenia Regulacji Gospodarczych przy Ministerstwie Rozwoju. W kolejnych tygodniach wszystkie projekty ustaw składające się na pakiet "Konstytucji Biznesu" będą kierowane do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(258)
MAX
6 lat temu
300 ZŁ ZUS = KRUS ROLNIK Z ŻONĄ - PRZEDSIĘBIORCĄ ROLNYM ZA 300 ZŁ NA MIESIĄC I TEN CO MA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ ZA 300 ZŁ NA MIESIĄC ,,UMOWA ZLECENIE TYLKO DLA JEDNOOSOBOWEJ FIRMY RESZTĘ DO PRACY NA STAŁĄ UMOWĘ Z WYPOWIEDZENIEM JEDNO MIESIĘCZNYM ( MOŻLIWY URLOP) 300 ZŁ ZUS = KRUS
evedddd
6 lat temu
byle badylarz prowadzący warzywniak więcej dobrego by zrobił niż min. Morawicki, którego działania do tej pory sa jedną wielką kupą rozczarownia.
poldek
6 lat temu
I to jest właśnie nieudolny rząd. Najpierw setki osób w ministerstwach pracują nad jakąś propozycją dla konkretnej grupy społecznej, później to szumnie ogłaszają, a na końcu się okazuje że grupa społeczna jest oburzona propozycjami i tysiące godzin pracy urzędników do kosza. A można by zacząć od końca, przedstawić pomysł, debatować z grupą społeczną, a dopiero na końcu wziąć się do prac legislacyjnych.
kox
6 lat temu
No to 80% firm leasingowych upadnie. Brawo!
tjaa
6 lat temu
Czego można spodziewać się po bankierze, który całe życie zawodowe spędził na oglądaniu tabelek i prezentacji. Prawdziwa gospodarka ma się do tego jak pięść do oka. Na tym stanowisku jest potrzebny ktoś z doświadczeniem w rzeczywistej a nie wydumanej gospodarce. Przyzwyczajenie do działania na zasadzie "jak mam mało to podniosę opłaty", a tak działają banki, widać w każdej decyzji superministra. Obniżcie podatki, wywalcie w cholerę 3/4 obowiązujących przepisów, pozwólcie ludziom zarabiać a po roku, dwóch system sam ruszy.
...
Następna strona