Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Tomasz Grynkiewicz
Tomasz Grynkiewicz
|

Morawiecki dla money.pl: Robotyzacja to szansa dla Polski. Ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy

84
Podziel się
Morawiecki dla money.pl: Robotyzacja to szansa dla Polski. Ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy
(Krzysztof Olszewski, money.pl)
bDyyjiXp

- To jedno z najważniejszych pytań XXI wieku. I my też staniemy przed tymi pytaniami. Robotyzacja to szansa, ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy. Nie tylko w Polsce - mówi w rozmowie z money.pl wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Dziesiątki milionów różnych miejsc pracy. Takich tradycyjnych, takich dla ludzi o niższych kwalifikacjach. One będą zanikały. A musimy pamiętać, że nie ma jednego bez drugiego. Nie można bardzo mocno poprawiać innowacyjności i robotyzacji, wzmacniać gospodarkę cyfrową. A jednocześnie pozostawić gdzieś z tyłu 80 proc. społeczeństwa - mówi nam Morawiecki.

bDyyjiXr

Czy faktycznie nie będzie dla nich pracy? - To jedno z najważniejszych pytań XXI wieku. Na to pytanie nawet ten dojrzały świat nie znalazł jeszcze odpowiedzi - mówił wicepremier. Dodawał, że wierzy, że dzięki automatyzacji i robotyzacji, ludzie będą przesuwali się w kierunku edukacji, wyższych dóbr i świata bogatszego, ale nie tyle w kapitał, co bogatszego w relacje.

Na te zagrożenia wicepremier wskazywał także podczas swojego przemówienia na Impact'17. Przypominając, że obecna sytuacja w przemyśle przypomina rolnictwo 100 lat temu - gdy pojawiła się mechanizacja, miliony rolników straciło pracę. - Dziś to samo dzieje się w przemyśle - oceniał.

Czy roboty wymuszą [dochód](https://msp.money.pl/wiadomosci/dochod-co-to-jest-dochod-a-przychod-6339489940592769a.html) gwarantowany dla każdego?

Od jakiegoś czasu w dyskusjach o robotyzacji i likwidacji miejsc pracy, pojawia się kwestia dochodu gwarantowanego. Taki, jak np. w Finlandii, gdzie kilka tysięcy osób dostaje ok. 600 euro miesięcznie. Ot tak.

bDyyjiXx

- Dochód gwarantowany to krok rozważany przez wielu specjalistów w kontekście trzeciej dekady XXI wieku. My też staniemy przed takimi pytaniami - mówi nam Morawiecki.

I dodaje, że wprowadzony przez rząd PiS program 500+ jest w zasadzie takim eksperymentem, choć prowadzonym niejako przy okazji, bo cele są przede wszystkim demograficzne i prorodzinne.

bDyyjiXS
wydarzenie
wiadomości
KOMENTARZE
(84)
gosc
4 lata temu
Jak na razie to polak jest tańszy niz robot.. Przy takiej dystrybucji pieniądza gdzie 0.5% elit posiada 90% majątku robotyzacja nigdy nie nastąpi.. bo zawsze znajdzie się niewolnik co będzie tyrał za kromkę chleba..
Kurz
4 lata temu
Jeżeli robotyzacja w 80% obejmie również polityków i urzędników, to jestem za. Nawet proponuję zacząć od tego postęp robotyzacji.
Eryk
4 lata temu
Jestem w szoku jak Polska zmieniła się w tak krótkim czasie. Kiedyś mówili tylko o jabłkach a teraz nowe technologie roboty itd. Zmiana rządu dobrze Polsce zrobiła. Już Polskie elity nie są na poziomie mongolskich stepów. :)
bDyyjiXT
Ewa
4 lata temu
Gratulacje Polska Globalna w przyszłości.
WODNIK
4 lata temu
ROBOTYZACJĘ TO JA PROPONUJĘ W URZĘDACH PAŃSTWOWYCH WSZYSTKICH SZCZEBLI. ZAOSZCZĘDZI SIĘ SPORO WYDATKÓW FINANSOWYCH-WYNAGRODZENIA,PRZYWILEJE, ZATRUDNIENIE, ITP.
...
Następna strona