Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Grynkiewicz
Tomasz Grynkiewicz
|

Morawiecki dla money.pl: Robotyzacja to szansa dla Polski. Ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy

84
Podziel się:
Morawiecki dla money.pl: Robotyzacja to szansa dla Polski. Ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy
(Krzysztof Olszewski, money.pl)

- To jedno z najważniejszych pytań XXI wieku. I my też staniemy przed tymi pytaniami. Robotyzacja to szansa, ale musimy przemyśleć nasz model społeczny i gospodarczy. Nie tylko w Polsce - mówi w rozmowie z money.pl wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Dziesiątki milionów różnych miejsc pracy. Takich tradycyjnych, takich dla ludzi o niższych kwalifikacjach. One będą zanikały. A musimy pamiętać, że nie ma jednego bez drugiego. Nie można bardzo mocno poprawiać innowacyjności i robotyzacji, wzmacniać gospodarkę cyfrową. A jednocześnie pozostawić gdzieś z tyłu 80 proc. społeczeństwa - mówi nam Morawiecki.

Czy faktycznie nie będzie dla nich pracy? - To jedno z najważniejszych pytań XXI wieku. Na to pytanie nawet ten dojrzały świat nie znalazł jeszcze odpowiedzi - mówił wicepremier. Dodawał, że wierzy, że dzięki automatyzacji i robotyzacji, ludzie będą przesuwali się w kierunku edukacji, wyższych dóbr i świata bogatszego, ale nie tyle w kapitał, co bogatszego w relacje.

Na te zagrożenia wicepremier wskazywał także podczas swojego przemówienia na Impact'17. Przypominając, że obecna sytuacja w przemyśle przypomina rolnictwo 100 lat temu - gdy pojawiła się mechanizacja, miliony rolników straciło pracę. - Dziś to samo dzieje się w przemyśle - oceniał.

Czy roboty wymuszą [dochód](https://msp.money.pl/wiadomosci/dochod-co-to-jest-dochod-a-przychod-6339489940592769a.html) gwarantowany dla każdego?

Od jakiegoś czasu w dyskusjach o robotyzacji i likwidacji miejsc pracy, pojawia się kwestia dochodu gwarantowanego. Taki, jak np. w Finlandii, gdzie kilka tysięcy osób dostaje ok. 600 euro miesięcznie. Ot tak.

- Dochód gwarantowany to krok rozważany przez wielu specjalistów w kontekście trzeciej dekady XXI wieku. My też staniemy przed takimi pytaniami - mówi nam Morawiecki.

I dodaje, że wprowadzony przez rząd PiS program 500+ jest w zasadzie takim eksperymentem, choć prowadzonym niejako przy okazji, bo cele są przede wszystkim demograficzne i prorodzinne.

wydarzenie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(84)
statystyk
5 lata temu
To tylko zawoalowany sposób wyrażenia poglądu, że wieśniacy powinni wrócić na rolę. Dziś ich jeszcze pełno w miastach dokąd wypędziła ich komuna przerabiając kraj rolniczo-przemysłowy na przemysłowo-rolniczy. Wystarczył do tego statystyczny % urbanizacji > 50.
Zofia Z
6 lat temu
Przykre , że całkiem mądry Morawiecki odrywa się od rzeczywistości. Trzeba sprawdzić, czy za chwilę nie ogłosi się ekonomicznym prorokiem i pośle Polaków "z torbami" Już jeden nawiedzony minister finansów był i dzięki niemu pensje Polaków do tej pory są jak kieszonkowe ucznia, a nie ekwiwalent za pracę z którego trzeba utrzymać rodzinę.
Beata S
6 lat temu
Pan Morawiecki pierwszą symulację powinien zrobić ROBOTYZUJĄC Ministerstwo Finasów z sobą na czele. STATYSTYKA zasłania mu oczy , zdrowy rozsądek i możliwość oceny sytuacji. Wyniki są świetne bo w badaniach min 60% wyników nie jest branych pod uwagę. Patrząc na Polskę globalnie widzi się co innego niż z punktu widzenia jednostki. Stąd to minimalne bezrobocie, ta średnia wynagrodzeń, odsetki od lokat 1%rok, a pożyczki min 10%. KIEDY W POLSCE ZWYKŁY CZŁOWIEK BĘDZIE MÓGŁ ŻYĆ GODNIE ?
a123
6 lat temu
zamiast wygłaszać ideologiczne dyrdymały zmniejsz podatki Lisie Witalisie bo obiecujesz ludziom kotlety ze śniegu wyciskając podatkami ostatni grosz z przedsiębiorców. Bezpieczne są tylko koncerny i banki - tak powiedział Kaczyński : Banki nie mogą stracić, więc stracić musza Polacy.
robotyzacja j...
6 lat temu
Jak nie ma baby, nie ma dzieci, wraca do domu na przestój techniczny i z powrotem pracuje, to już ROBOT.
...
Następna strona