Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

"Sieci handlowe głównym beneficjentem 500+". Wiceminister chciałby je więc opodatkować

184
Podziel się:

Nie ma sensu bić się o 1,2 mld zł z podatku handlowego. Lepiej wprowadzić podatek dużo wyższy - mówi w rozmowie z money.pl Wiesław Janczyk. Przypomina też, że sklepy zarabiają dziś dużo więcej dzięki 500+. Wiceminister finansów zaznacza, że choć raczej sprawa daniny trafi przed Trybunał Sprawiedliwości UE, to w obecnej sytuacji gospodarczej resort nie traktuje daniny priorytetowo.

Janczyk widzi handlowy ogromny dzięki 500+. Na razie nie dostrzegają tego inni politycy PiS.
Janczyk widzi handlowy ogromny dzięki 500+. Na razie nie dostrzegają tego inni politycy PiS. (Krzysztof Olszewski/WP)

Nie ma sensu bić się o 1,2 mld zł z podatku handlowego. Lepiej wprowadzić podatek dużo wyższy - mówi w rozmowie z money.pl Wiesław Janczyk. Wiceminister finansów zaraz zaznacza, że to jego prywatna opinia. Przypomina też, że sklepy zarabiają dziś dużo więcej dzięki 500+. Choć sprawa daniny raczej trafi przed Trybunał Sprawiedliwości UE, to w obecnej sytuacji gospodarczej resort nie traktuje daniny priorytetowo.

Minister przypomina, że rząd musiał sporo się namęczyć, by wprowadzić podatek handlowy. Dlatego mało prawdopodobny jest nowy projekt, który mógłby być "protezą" na czas batalii prawnej z Unią Europejską. Ta zakwestionowała ustawę o podatku detalicznym.

- Przy dzisiejszej sytuacji budżetowej, otwarliśmy tyle pól działania, na których efekty zwiększające przychody budżetu państwa są widoczne, że nie warto wracać do niewielkiego, jeśli chodzi o pozycję dochodową, rozwiązania - przyznaje w rozmowie z money.pl Wiesław Janczyk.

Przypomina, że podatek handlowy ostatecznie miał dać ok. 1,2 mld zł rocznie. - Agresja jaką próbowano uformować przeciwko tej zapowiedzianej regulacji, w moim odczuciu, na pewno niewarta była przeprowadzenia dla tak nieznaczących, stanowiących mniej niż pół procenta wydatków budżetu państwa, zmian - dodał.

W jego opinii, sens miałby nowy projekt ustawy o podatku handlowym tylko wtedy, gdyby przychody z jego tytułu miały być kilkukrotnie wyższe.

- Tym bardziej dlatego, że ta branża stała się ogromnym beneficjentem programu 500+ i polityki prorodzinnej szacowanej na 40 mld zł - mówi Janczyk.

Jak dodał na razie nie ma woli politycznej, by taki projekt składać.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(184)
jacek361
6 lat temu
"- Tym bardziej dlatego, że ta branża stała się ogromnym beneficjentem programu 500+ i polityki prorodzinnej szacowanej na 40 mld zł - mówi Janczyk." jak on to wyliczyl ? 500+ (cale) to raptem 20-scia pare miliardow , a kupujac ubranko za 123 zl juz 23 zl jest podatkiem .
glie
6 lat temu
Kapitalizm to bardzo ciekawy system ekonomiczny. Więcej osób pracuje przy samej obsłudze systemu niż wytwarzaniu dóbr i usług. Wprowadzanie świadczeń a następnie podatku żeby żeby te świadczenia odzyskać. A jak pięknie było by gdyby wszyscy uczciwie pracowali.
Czerwona burż...
6 lat temu
Robią wszystko żeby rosła inflacja. Przy rosnących cenach rosną przychodu budżetu. I nie obchodzi bolszewika że coraz mniej kupujesz za pensję. Bolszewik to lubi, bo to już było. Następny krok to kartki na mięso i benzynę. Mam nadzieję że tym razem skończą jak Caucescu.
Ana
6 lat temu
czyli tak naprawdę my konsumenci za to zapłacimy!
Misiewiczom
6 lat temu
Bolszewik wszystko ukradnie i rozda swoim
...
Następna strona