Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Mysior
|

Fundusze: Koniec łatwego zarobku

0
Podziel się:

Rok 2007 pokazał, że inwestowanie w ciemno na rynku funduszy jest ryzykowne i może się skończyć uszczupleniem portfela.

Fundusze: Koniec łatwego zarobku
(PAP/Darek Delmanowicz)

Rok 2007 pokazał, że inwestowanie w ciemno jest ryzykowne i może się skończyć znacznym uszczupleniem portfela. Portal Money.pl podsumowuje rok 2007 na rynku funduszy.

Od początku roku do końca listopada Polacy zainwestowali w funduszach inwestycyjnych 31 mld zł, o 5 mld więcej niż w poprzednim roku. Wartość aktywów zgromadzonych w krajowych funduszach wyniosła na koniec listopada 134,4 mld zł wobec 99 mld zł na koniec roku 2006. W ujęciu miesięcznym środki gromadzone przez fundusze rosły przez cały rok z wyjątkiem sierpnia i listopada. W tej sytuacji widać wyraźnie jak okresy spadków wartości aktywów pokrywały się z korektami na rynku akcji z jakimi mieliśmy do czynienia w mijającym roku.

Na rynku funduszy zaszło też sporo zmian. Przede wszystkim pojawiło się siedem nowych towarzystw funduszy inwestycyjnych. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego na koniec grudnia 2007 roku mieliśmy w Polsce 33 TFI. Poza tym nadzór finansowy zezwolił na utworzenie 52 funduszy inwestycyjnych zamkniętych, 12 funduszy inwestycyjnych otwartych i 1 specjalistycznego funduszu otwartego. W 2007 roku dalej rozwijały się konstrukcje parasolowe funduszy dające korzyści podatkowe ich uczestnikom.

Kto zyskał a kto stracił

Podsumowanie roku 2007 na giełdzie w Warszawie Wyniki funduszy w 2007 roku mogły rozczarować inwestorów przyzwyczajonych do kilkudziesięcioprocentowych stóp zwrotu. Trudno się jednak dziwić wynikom, skoro indeks WIG w ubiegłym roku zyskał na wartości niecałe 9 proc., w porównaniu z 40 proc. wzrostem rok wcześniej. Jednak rok 2007 na GPW miał tak naprawdę dwa oblicza. W pierwszej połowie roku indeks WIG zyskał 29 proc. by w drugiej stracić na wartości 15 proc.. W ślad za giełdowymi indeksami podążyły wyceny jednostek funduszy inwestycyjnych. Dla funduszy pierwsza część roku była kontynuacją trwających od kilku lat wzrostów o czym świadczyć mogły rewelacyjne wyniki za pierwsze półrocze. Od lipca sytuacja uległa diametralnej zmianie i fundusze zaangażowane w akcje zmuszone były do ograniczania strat i w efekcie zyski pierwszego półrocza zostały w większym lub mniejszym stopniu skurczone.

Zeszłoroczne stopy zwrotu rodzimych funduszy pokazały, że dwucyfrowy wzrosty to już rzadkość. Znalazło się kilka funduszy akcyjnych i mieszanych, które sobie w tym roku całkiem nieźle poradziły, z drugiej jednak strony są takie, które okazały się w skali roku mniej dochodowe niż fundusze rynku pieniężnego. Z kolei słabe wyniki funduszy inwestujących w obligacje mogą być dla niektórych zaskoczeniem, ale nie dla tych którzy wiedzą, że gdy stopy procentowe rosną to rentowność wcześniej wyemitowanych obligacji spada. Taką sytuację właśnie mamy w Polsce a w tym roku szykują się kolejne podwyżki stóp. Z kolei funduszom lokującym na rynkach zagranicznych zyski zdławił umacniający się do złoty. Ponadto część funduszy przejechała się najzwyczajniej na rynku amerykańskim i japońskim rynku akcji.

Perspektywy zarobku

Paradoksalnie okresy spadających indeksów giełdowych to doskonały moment aby przyjrzeć się funduszom, jak sprawnie są zarządzane. Należy pamiętać, że wiele z istniejących funduszy powstała już w trakcie trwającej od ponad 4 lat hossy i ich zarządzający nie mieli okazji zmierzyć się jeszcze ze zniżkującymi cenami akcji w dłuższym okresie. W 2007 roku po raz pierwszy pojawiła się taka możliwość. Dodatkowo znaczenia zaczyna nabierać słowo dywersyfikacja. Dla przypomnienia - jest to sposób zarządzania środkami, polegający na inwestowaniu w różne instrumenty tak, aby móc się zabezpieczyć na wypadek spadków jednego z nich i jednocześnie mieć możliwość czerpania korzyści ze wzrostu pozostałych. Klienci funduszy powoli zaczynają dostrzegać korzyści ze zróżnicowania portfela i coraz częściej decydują się na inwestycje poza Polską.

W 2007 roku klienci dali znak, że fundusze inwestujące w małe i średnie spółki poszły w odstawkę a coraz większym zainteresowaniem cieszy się tzw. Nowa Europa czyli rynki nowych państwach członkowskich UE, a także Rosji, Ukrainy i Turcji. Rosnącą popularnością cieszyły się fundusze inwestujące na rynkach wschodzących z naciskiem na chiński i indyjski rynek akcji. Tylko w 2007 roku główny indeks Shanghai Composite zyskał aż 94 proc. a indyjski indeks BSE 30 wzrósł o 45 proc. W roku 2008 interesującym miejscem do zarabiania mogą okazać się rynki w Brazylii, Turcji i Rosji.

Dokąd zmierza rynek

Prognozy odnośnie kierunku zmian na GPW i światowych giełdach nie są jednoznaczne. Najwięcej zależeć będzie od tego jaki będzie ostateczny wpływ _ W sytuacji niepewności większą niż dotychczas popularnością będą cieszyć się fundusze mieszane oraz bezpieczne i odpowiednio zdywersyfikowany portfel. _ załamania na rynku kredytów hipotecznych w USA na amerykańska gospodarkę. Jeśli potwierdzą się obawy inwestorów, wówczas złe informacje zapewne pociągną w dół amerykańskie indeksy giełdowe. Tąpnięcie na rynku akcji w USA odbiłoby się szerokim echem po świecie i poczyniło prawdziwe spustoszenie na wielu innych parkietach. Sytuacja powinna się wyjaśnić w ciągu dwóch pierwszych kwartałów tego roku.

Funduszom inwestycyjnym środków na zakup akcji nie powinno zabraknąć gdyż wciąż napływają do nich pieniądze wpłacane przez klientów. Wprawdzie listopadowe spadki na rynkach akcji mogły część z nich wystraszyć, ale wydaje się, że środki będą wciąż napływać gdyż sytuacja finansowa Polaków się poprawia a oszczędności rosną. Poza tym wielu naszych rodaków wciąż trzyma środki w bankach. Fundusze inwestycyjne maja tego świadomość i z pewnością nie zrezygnują tak łatwo z powiększania swoich zysków.

*Najlepsze i najgorsze fundusze 2007 *
Fundusze Akcji *Stopa zwrotu *
PKO/CS Akcji Małych i Średnich Spółek 36,25 proc.
Noble Fund Akcji 34,01 proc.
Legg Mason Akcji 22,84 proc.
KBC Akcyjny 3,14 proc.
KBC Portfel Akcyjny 1,71 proc.
Fortis Akcji 1,19 proc.
Fundusze Zrównoważone
Noble Fund Mieszany 19,66 proc.
Lukas Dynamiczny Polski 11,20 proc.
Arka BZ WBK Zrównoważony 9,53 proc.
ING Zrównoważony 2,28 proc.
Millennium Zrównoważony 1,58 proc.
KBC Aktywny - 1,46 proc.
*Fundusze Stabilnego Wzrostu *
Idea Stabilnego Wzrostu 10,48 proc.
SEB 4 9,02 proc.
Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu 8,92 proc.
Pioneer Wzrostu i Dochodu MIX 40 1,73 proc.
Millennium Stabilnego Wzrostu 1,46 proc.
KBC Stabilny 0,80 proc.
Fundusze Papierów Dłużnych
Idea Premium 4,48 proc.
Pioneer Obligacji Plus 4,39 proc.
AIG Obligacji 4,24 proc.
BPH Obligacji 2 0,05 proc.
SEB 5 - 0,26 proc.
DWS Konwergencji - 0,45 proc.
*Fundusze Rynku Pieniężnego *
UniWIBID 4,35 proc.
AIG Pieniężny 3,86 proc.
Arka BZ WBK Ochrony Kapitału 3,79 proc.
DWS Płynna Lokata 2,89 proc.
ING Gotówkowy 2,86 proc.
ING Subfundusz Gotówkowy Plus 2,81 proc.
*Fundusze Inwestycji Zagranicznych *
PKO/CS Akcji Nowa Europa 15,76 proc.
BPH Akcji Europy Wschodzącej 13,36 proc.
Pioneer Dochodu i Wzrostu Regionu Pacyfiku 13,22 proc.
Pioneer Akcji Amerykańskich - 12,50 proc.
PKO/CS Amerykańskiego Rynku Akcji - 17,50 proc.
PKO/CS Japońskiego Rynku Akcji - 18,47 proc.

stopy zwrotu podane są dla okresu od początku roku do dnia 21.12.2007r.

ZOBACZ TAKŻE:

fundusze
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)