Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Gawłowski
|

Fundusze stawiają na nieruchomości komercyjne

0
Podziel się:

Fundusze Arka i BPH TFI zainwestowały w nieruchomości komercyjne i dobrze na tym wychodzą. Tą drogą idzie również najnowszy fundusz nieruchomości PZU TFI.

Fundusze stawiają na nieruchomości komercyjne
(PAP/ Jacek Turczyk)

Rynek nieruchomości w ostatnim czasie coraz mocniej się rozwarstwia na segment mieszkaniowy i komercyjny. Fundusze nieruchomościowe wolą zdecydowanie ten drugi.

Fundusze Arka i BPH TFI zainwestowały w nieruchomości komercyjne i dobrze na tym wychodzą. Tą drogą idzie również najnowszy fundusz nieruchomości PZU TFI.

Rynek mieszkaniowy, po znacznych wzrostach, przez ostatnie 12- 15 miesięcy doświadcza spadku zarówno popytu, jak i cen. Prognozy przewidują, że ta tendencja będzie trwała jeszcze co najmniej do połowy 2009 roku.

Widoczne są równocześnie pierwsze symptomy problemów ze spłatą kredytów wśród przez nabywców mieszkań. Te czynniki przekładają się na kondycję deweloperów, co w wymierny sposób dyskontuje chociażby giełda. Kurs JW. Construction stracił w ostatnich sześciu miesiącach aż połowę swojej wartości. Fundusze nieruchomości inwestujące w akcje spółek z tego sektora również poniosły straty.

Według analityków rynku czynniki takie jak: próba realizacji zysku przez inwestorów zagranicznych (głównie z Hiszpanii i Irlandii), którzy kupowali nawet większość mieszkań w poszczególnych nowych budynkach, a także wzrost kosztów kredytu, wzrost kosztów budowlanych będą skutkowały obniżeniem się cen mieszkań o 10- 15 proc. do końca 2009 roku.

Tymczasem na rynku nieruchomości komercyjnych nie zauważa się tak niepokojących procesów. Buduje się dużo nowych biurowców, magazynów, centrów handlowych. W zbliżonym tempie rośnie także popyt na nowe powierzchnie, zwłaszcza w miastach o wielkości powyżej 100 tys. mieszkańców.

Rynek biurowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Wśród rynków regionalnych (według badań firmy Knight Frank) pod względem nowej podaży przoduje Wrocław, gdzie w pierwszym kwartale tego roku oddano do użytku ponad 37 tys. m2 biur.

W I kwartale 2008 roku na rynek wpłynęło łącznie ponad 175 tys. m2 nowoczesnych powierzchni biurowych. Czynsze wywoławcze wynajmu wynoszą odpowiednio: w Warszawie 30-35 euro za metr kw., w Krakowie 15-20 euro, we Wrocławiu i Poznaniu 14-18 euro.

Nabywcy są zdolni płacić takie kwoty za wynajem, bo oferty cieszą się systematycznym popytem. Odsetek pustostanów, według badań, wyniósł w tym czasie w Warszawie 3,6 proc., a na rynku regionalnym w największych Polskich miastach nie przekroczył poziomu 5 proc..

W efekcie fundusze takie jak Arka i TFI BPH wychodzą na rynek ze swoimi kolejnymi funduszami sektora nieruchomości, a PZU uruchamia Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Sektora Nieruchomości.

| Fundusze inwestujące w nieruchomości komercyjne |
| --- |
| Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości - zarządza kwotą 0,5 mld zł BPH FIZ Sektora Nieruchomości - zarządza aktywami o wartości 0,4 mld zł Skarbiec Rynku Nieruchomości FIZ - zarządza 126 mln zł Alfa Real Estate FIZ - zarządza 105 mln zł aktywów PZU FIZ Sektora Nieruchomości - 300 mln zł w zarządzaniu |

Pierwszy fundusz Arka został uruchomiony w końcu 2004 roku. Portfel inwestycyjny tego funduszu jest już praktycznie zamknięty i składa się z 19 projektów (cztery projekty deweloperskie w sektorze mieszkaniowym będą realizowane w najbliższym czasie). Stopa zwrotu uzyskana przez fundusz Arka wyniosła 16,05 proc. średniorocznie w okresie ostatnich trzech i pół roku (68 proc. od początku działalności).

BPH TFI utworzyło swój pierwszy fundusz sektora nieruchomości w połowie 2005 roku. Jego portfel jest nieco mniej zdywersyfikowany. Znajduje się w nim jedynie siedem obiektów, a stopa zwrotu począwszy od sierpnia 2005 roku wynosi średniorocznie ok. 8.75 proc. (23 proc. od początku działalności).

TFI PZU otrzymało w połowie maja zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Sektora Nieruchomości. Jest to pierwszy fundusz Grupy PZU dokonujący lokat na rynku nieruchomości.

Fundusz ten, podobnie jak i pozostałe 10 funduszy TFI PZU będzie zarządzany przez PZU Asset Management S.A. Fundusz będzie dokonywał inwestycji głównie na rynku nieruchomości komercyjnych w segmencie biurowym, handlowym i magazynowym, oraz w segmencie hotelowym.

Zarówno Arka jak i BPH TFI chce wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku inwestycyjnym sektora nieruchomości. Subskrypcja certyfikatów drugiego funduszu Arka zakończyła się pozyskaniem niemal 210 mln zł. Subskrypcja funduszu BPH zakończyła się w czerwcu.

Kapitał własny pozyskany z emisji certyfikat ów PZU FIZ Sektora Nieruchomości wyniesie około 300 mln zł. Pozwoli to PZU FIZ SN na prowadzenie aktywnej polityki inwestycyjnej.

Co istotne w obliczu giełdowej bessy, fundusze tego typu nie są zależne od koniunktury panującej na rynku akcji. Jest to mniej ryzykowna forma lokowania środków, gdyż zawiera w części stały dochód w postaci czynszów. Z drugiej strony inwestycja w takie fundusze jest mniej płynna od inwestycji w akcje notowane na GPW.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)