Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Carpe diem?! Tak, ale z umiarem.

0
Podziel się:

Jesteś młody i nie masz doświadczenia? Nie szkodzi! Może nie zapewnimy Ci pracy, ale damy Ci szansę na to, byś za kilkanaście lat miał za co (dobrze) żyć.

Carpe diem?! Tak, ale z umiarem.

Obecnie stojąc u progu kariery zawodowej nie zastanawiasz się nad tym, jak będą wyglądały Twoje zarobki za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Podejmując decyzje o wyborze pierwszej pracy nie myślisz o tym, czy będzie ona gwarantem stabilnych dochodów na przestani kolejnych dziesięcioleci. Często żyjesz chwilą, z miesiąca na miesiąc wydając całą pensję na obowiązkowe opłaty a resztę - na własne przyjemności.

Póki jednak w Twoim portfelu nie zagoszczą złote karty kredytowe, a na koncie tylko sześciocyfrowe kwoty, warto wykazać się przezornością i zdrowym rozsądkiem!
Zamiast wydawać wszystkie pieniądze w przeciągu miesiąca, *może warto ograniczyć wydatki i zacząć oszczędzać? *
Odpowiedź wydaje się jednoznaczna: oczywiście, że oszczędzać i to najlepiej jak najwcześniej. Dlaczego? Wbrew pozorom nawet nieduże, ale systematycznie odkładane kwoty - odpowiednio zainwestowane - są w stanie wygenerować w przeciągu kilkudziesięciu lat spore zyski. Te dochody mogą z czasem okazać się jednymi z ważniejszych źródeł Twojego utrzymania. Bo w oszczędzaniu równie ważna co wysokość odkładanej kwoty, jest czas, przez który będziesz gromadzić środki: im będzie on dłuższy, tym szansa na zgromadzenie większego kapitału jest coraz większa.

Jak wybrać najlepszy sposób na długoterminowe oszczędzanie?

Najlepszą i najprostszą drogą do zapewnienia sobie takiego zabezpieczenia finansowego jest oszczędzanie z funduszem inwestycyjnym lub towarzystwem ubezpieczeniowym. Twoje pieniądze nie leżą bowiem bezczynnie na koncie, lecz zostają zainwestowane.
Pierwszym krokiem do świadomego oszczędzania jest wybór odpowiedniej firmy inwestycyjnej, która spełni Twoje oczekiwania co do wysokości wpłat, długości okresu, przez który zdecydujesz się odkładać pieniądze, dostępności informacji w co i z jakim ryzykiem będziesz inwestować, obecność dodatkowych opłat i ich wysokość.
Biorąc pod uwagę dostępne na rynku firmy inwestycyjne należy zwracać szczególną uwagę na jakość oferowanych przez nie usług i produktów oraz pozycję rynkową poszczególnych funduszy lub towarzystw. By dokonać trafnego wyboru szybko i mądrze warto odnieść się do ogólnie dostępnych rankingów przygotowywanych przez fachowców z branży np. rankingu funduszy inwestycyjnych co roku publikowanego przez dziennik Rzeczpospolitą przy współpracy z firmą badawczą Analizy Online. Uzyskane w taki sposób informacje pozwolą na wybór funduszu najbardziej dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

Jak oszczędzać?

Oczywiście sama idea oszczędzania i myślenia o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości jest bezsprzecznie racjonalna i słuszna niezależnie od wieku. Pojawia się jednak pytanie jaki sposób oszczędzania wybrać.

Czy na polskim rynku istnieje taki sposób gromadzenia kapitału, byśmy z osób cieszących się życiem i jego doczesnymi przyjemnościami, nie zmienili się w osoby zmuszone do odkładania każdej zarobionej złotówki, które zamiast na wakacyjne wojaże na południu Europy wolą zaoszczędzić i spędzić urlopy nad Bałtykiem?
Idealną ofertę dla osób, które chcą znaleźć złoty środek pomiędzy rozkoszowaniem się bieżącą konsumpcją a zdroworozsądkowym myśleniem o przyszłości jest oferta przygotowana przez Union Investment TFI, czyli Plan Oszczędzania.

Czym jest Plan Oszczędzania ?

Jest to program systematycznego gromadzenia kapitału, w ramach którego co miesiąc wpłacasz na swój rejestr (czyli odpowiednik rachunku bankowego, tyle że w funduszu inwestycyjnym a nie w banku) zaoszczędzone środki. Masz do dyspozycji dwa podstawowe warianty: w pierwszym wpłacone przez Ciebie środki są lokowane tylko w jednym funduszu, a w drugim mogą zostać ulokowane w maksymalnie czterech. W obydwu masz do wyboru czas oszczędzania przez pięć albo dziesięć lat. Formalności zajmują tylko chwilę - podpisując umowę z przedstawicielami Union Investment zadeklarujesz częstotliwość, wysokość wpłat oraz sposób ich przekazywania; do wyboru jest gotówka, przelew bankowy lub stałe polecenie zapłaty.

Oszczędzanie to najlepszy sposób dla osób z niską skłonnością do ryzyka, pozwala bowiem na uzyskanie przychodów z odkładanego kapitału bez zbytniego ryzyka ewentualnej straty. Plan Oszczędzania w Union Investment jest idealny dla osób, które nie chcą martwić się o odłożone pieniądze i spokojnie myśleć o swojej przyszłości. Co jeśli to właśnie ryzyko jest Twoim żywiołem i masz świadomość, że więcej ryzykując Twoje szanse na większe zyski zdecydowanie rosną?

Jeśli zamiast pluskać się bezpiecznie przy brzegu, wolisz rzucić się od razu na głęboką wodę? Zacznij inwestować!

Jeśli masz wolne środki i chcesz podjąć ryzyko - warto zacząć inwestować. W Union Investment masz do dyspozycji szereg różnych sposób lokowania kapitału. W zależności od skłonności do ryzyka i czasu, po upływie którego chciałbyś otrzymać pierwsze zyski do Twojej dyspozycji pozostawiamy Ci szereg opcji, począwszy od bezpiecznych funduszy takich jak UniKorona Pieniężny, gdzie Twoje środki zostaną zainwestowane w papiery skarbowe charakteryzujące się o niskich wahaniach wartości, a skończywszy na funduszach charakteryzujących się ryzykiem bardzo wysokim, np. UniAkcje Sektory Wzrostu; różne obszary inwestycyjne – od rynków krajowych po rynki Europy Środkowo-Wschodniej, od funduszy złotówkowych po rozwiązania w euro czy dolarze a nawet rozwiązania zapewniające optymalizację podatkową (fundusz luksemburski). Wybór należy do Ciebie!

W Union Investment dopasowujemy się do Twoich możliwości i potrzeb, niezależnie, czy wolisz oszczędzać, czy inwestować, nasi eksperci zrobią wszystko, byś zarobił na tym jak najwięcej. Więcej...

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)