Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusze inwestycyjne w Polsce. Są dane za czerwiec

0
Podziel się:

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w czerwcu plus 0,7 miliarda złotych.

Fundusze inwestycyjne w Polsce. Są dane za czerwiec
(kryczka/iStockphoto)

To 21 miesiąc z rzędu napływu gotówki do krajowych TFI - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W całym pierwszym półroczu inwestorzy wpłacili per saldo prawie 5,3 mld zł. - _ Choć było to - mimo wszystko - najsłabsze pierwsze pół roku od 2011 r. na rynku widać spory optymizm, o którym świadczy pozyskanie przez rynek ponad +35 mld zł podczas wspomnianych kilkudziesięciu miesięcy _ - napisano w raporcie.

_ - Stabilny i nieprzerwany napływ gotówki do funduszy to wypadkowa szerszej dyskusji Polaków co do zabezpieczenia ich emerytalnej przyszłości, dobrych wyników inwestycyjnych funduszy, niskich stóp procentowych oraz rosnącej palety rozwiązań produktowych oferowanych przez TFI. Dzięki tym sprzyjającym okolicznościom inwestorzy są coraz bardziej skłonni do oszczędzania i dywersyfikacji swoich portfeli właśnie poprzez fundusze _ - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W czerwcu najwięcej wpłacano do funduszy dłużnych, które przyciągnęły +0,93 mld zł, w tym +0,65 mld zł przypadło funduszom obligacji korporacyjnych. Od początku roku fundusze obligacji korporacyjnych pozyskały prawie +3,4 mld zł.

W czerwcu, po raz pierwszy od czterech miesięcy, zanotowano niewielki odpływ środków z funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego (-0,03 mld zł). W ciągu pierwszego półrocza wpłacono do nich niecałe +2,2 mld zł.

Fundusze akcji zanotowały w ciągu sześciu miesięcy napływ +0,4 mld zł, a odpływ środków w czerwcu wyniósł -0,01 mld zł. Wyniki tej klasy funduszy ciągną w dół fundusze małych i średnich spółek, z których w czerwcu odpłynęło -0,12 mld zł, a od początku roku -0,6 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl

fundusze
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)