Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ING: Fundusze obligacji wzrosną o 7% w tym roku

0
Podziel się:

ING Investment Managment jest optymistycznie nastawione, co do koniunktury w 2005 roku i zakłada wzrost obligacji na poziomie 7%, powiedział Mirosław Panek, prezes zarządu ING IM./ ISB /

ING Investment Managment (ING IM) jest optymistycznie nastawione, co do koniunktury w 2005 roku i zakłada wzrost obligacji na poziomie 7%, powiedział Mirosław Panek, prezes zarządu ING IM.

„Hitem na rynku będą fundusze gotówkowe inwestujące w bony skarbowe i obligacje, których rentowność dochodziła wcześniej nawet do 7,5%. I pomimo spadku stóp procentowych te fundusze mają je już w swoim portfelu. Dlatego myślę, że osiągną one bardzo dobre wyniki już w I kw. 2005 roku” – powiedział Panek.

Podkreślił również, że ING IM spodziewa się w 2005 roku spadku stóp procentowych co spowoduje odpływ środków z lokat bankowych do funduszy inwestycyjnych i innych bardziej skomplikowanych produktów.

Natomiast wzrost aktywów funduszy powinien wynieść w 2005 roku, według ING IM, około 15%.

Fundusz już w lutym zaproponuje nowy produkt współtworzony z ING Bankiem Śląskim. Będzie to Fundusz z Lokatą.

„Będzie to połączenie wysoko oprocentowanej lokaty i funduszu, najprawdopodobniej stabilnego wzrostu, z racji wzrostu cen obligacji” – powiedział Sebastian Buczek, wiceprezes zarządu ING IM.

Natomiast pod znakiem zapytania stoi przyszłość aktywów funduszy walutowych, które rosną bardzo wolno, przede wszystkim ze względu na umocnienie złotego i zmiany w przepisach podatkowych, podkreślił Sebastian Buczek.

W swoich prognozach dla rynku akcji na 2005 rok ING IM zaleca ostrożne inwestowanie w akcje i zakłada silne wahania cen.

Plusem ma być atrakcyjność polskiego rynku i rynków regionalnych oraz wysokie tempo wzrostu PKB (prognozowane 4,0-4,5%), głównie dzięki środkom z Unii Europejskiej.

Po stronie minusów przedstawiciele ING IM wymieniają: umocnienie złotego, które źle wpływa na eksport, zaangażowanie OFE w akcje i słabsze wyniki spółek w połowie 2005 roku.

„Branże, w które warto będzie inwestować w 2005 roku to telekomunikacja. Zwłaszcza oferta publiczna Polkomtela wpłynie na inne spółki z tego segmentu. Ciekawa będzie tez branża informatyczna i tych spółek, które przy ostatnich wahaniach odnotowały duże spadki, to też może być interesujące” – powiedział Mirosław Panek.

ING TFI w 2004 roku odnotowało 10-proc. wzrost aktywów do sumy 4,6 mld zł, co dało mu drugą pozycje na rynku. Natomiast aktywa wszystkich funduszy wzrosły o 14% do sumy 37,7 mld i było to mniej niż zakładano (40-45 mld), podkreślili przedstawiciele ING IM.

Fundusz ING Akcji zakończył 2004 rok stopą zwrotu na poziomie 19,8% i była to pozycja trzecia od końca, a jego aktywa na koniec 2003 roku wyniosły 225 mln zł.

Także zainteresowanie Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi (IKE) okazało się poniżej oczekiwań ING IM.

„Mamy 5 tys. klientów i 8 mln zł aktywów. Tak mała liczba klientów rozczarowuje. Niestety liczba zainteresowanych nie była tak wysoka jak planowano. A system zachęt podatkowych był za słaby, by klienci się tym produktem zainteresowali” – stwierdził Mirosław Panek.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)