Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy wracają do funduszy akcji

0
Podziel się:

Dodatni bilans TFI jest oznaką powrotu apetytu na większe ryzyko i większe zyski.

Inwestorzy wracają do funduszy akcji
(Reporter Poland)

Większe niż te, które dają depozyty.

Aktywa rynku funduszy inwestycyjnych w lipcu po raz kolejny odnotowały wzrost wartości o 1,7 procenta. Tym samym, obecnie wycenia się je na 169 miliardów złotych. Przez pierwszą połowę roku aktywa wzrosły o 15,6 procenta, czyli o 22,8 miliarda złotych.

Jak podają Analizy Online, lipcowy przyrost środków jest wynikiem dobrego zarządzania. Eksperci podkreślają, że prawie dwie trzecie wszystkich funduszy na koniec miesiąca odnotowało zysk. Oprócz tego, ogromny wpływ na wartość aktywów netto miała przewaga wpłat nad wypłatami – w lipcu saldo dodatnie wyniosło niemalże 9 miliardów złotych.

_ - Część klientów jeszcze boi się całej sytuacji związanej z OFE, ale wygląda na to, że niektórzy się przemogli i mimo wszystko postanawiają jednak zrobić coś ze swoimi oszczędnościami i nie tylko trzymać je na depozytach _ - powiedział Money.pl wiceprezes Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, Aleksander Widera. _ – Widać, że rośnie apetyt na ryzyko. Widać, że klienci poszukują większych stóp zwrotu niż to, co jest na depozytach i wracają na rynek funduszy. _

Jeśli chodzi o notowania indeksów z GPW, najlepiej poradziły sobie spółki średnich przedsiębiorstw – mWIG40, zyskując 5,3 procenta. Notowania indeksu szerokiego rynku wzrosły niemalże 5 procent. Grupujący dwadzieścia największych polskich spółek WIG20 zyskał 3,6 procenta. Na tym polu najgorzej wypadły kursy akcji najmniejszych firm, sWIG80 – miesięczna stopa zwrotu była mniejsza niż 2 procent. _ - Widzimy zainteresowanie funduszami akcyjnymi, funduszem małych i średnich spółek i funduszami absolutnej stopy zwrotu, gdzie mamy dobre wyniki i klienci to doceniają _- dodał Widera.

_ - Do wzrostu wartości aktywów w największym stopniu przyczyniły się fundusze inwestujące co najmniej część środków na rynku akcji _ - przekonują eksperci z Analizy Online. Wartość aktywów wzrosła o 1,3 miliarda złotych – to nieco ponad 5 procent._ - Było to spowodowane zarówno bardzo dobrym wynikiem zarządzania, jak i wysokim bilansem sprzedaży. W konsekwencji pod względem udziału w rynku fundusze akcyjne przegoniły rozwiązania aktywów niepublicznych. Obecnie stanowią drugi najpopularniejszy segment, za funduszami dłużnymi. _

Największy wzrost sprzedaży w minionym miesiącu odnotował Quercus TFI – 340 milionów złotych. Następne miejsca zajmują: BZWBK TFI, PKO TFI, Pioneer, PZU i ING – bilans sprzedaży u wszystkich wynosił ponad sto kilkadziesiąt milionów złotych.

_ - Wzrost popularności funduszy akcji to konsekwencja tego, że tak nisko spadło oprocentowanie depozytów – _ powiedział Money.pl Tomasz Manowiec z Noble Funds TFI._ - Jeśli klienci mają do wyboru lokatę na poziomie półtora procent, a widzą, że mogą zarobić w czasie kilku miesięcy na funduszach akcji dwadzieścia procent – w przypadku najlepszych nawet trzydzieści parę procent - to pokusa żeby przenieść część aktywów jest bardzo duża. _

Czytaj więcej w Money.pl
Dobre wyniki funduszy małych i średnich spółek W pierwszym półroczu średnio przynosiły zyski na poziomie 14,3 procent - to dziesięć razy więcej niż w przypadku akcji funduszy uniwersalnych.
Maklerzy nie chcą nosić czerwonych szelek Finansiści chcą być postrzegani, jako wiarygodni i uczciwi. Konserwatywny strój ma im w tym pomóc.
fundusze
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)